Prihláste sa do európskeho výmenného programu Erasmus pre mladých podnikateľov

Ste začínajúci podnikateľ, zbierate nové skúsenosti a radi by ste sa učili od iných skúsenejších podnikateľov ako založiť a úspešne prevádzkovať malý podnik v Európe? Alebo ste už skúsený podnikateľ, ochotný podeliť sa o svoje skúsenosti, hľadáte nové inšpirácie z iných krajín a plánujete rozšíriť svoje podnikanie do zahraničia? Ak ste si odpovedali áno, potom by program Erasmus pre mladých podnikateľov mohol byť pre vás tou správnou voľbou.

>> Sledujte nás na Facebooku a dozviete sa všetky novinky <<

Čo je Erasmus pre mladých podnikateľov?

Erasmus pre mladých podnikateľov je európsky výmenný program pomáhajúci začínajúcim  podnikateľom získať skúsenosti a zručnosti prospešné pre úspešný štart alebo rozvoj svojho podnikania v Európe. Začínajúci podnikatelia si vymieňajú skúsenosti a obchodné nápady so skúsenými podnikateľmi v inej krajine zapojenej do programu, s ktorými spolupracujú od 1 do 6 mesiacov. Zahraničný pobyt u skúseného podnikateľa v inej krajine je čiastočne financovaný Európskou komisiou.
 

>> Tu sa môžeš prihlásiť do Erasmu pre mladých podnikateľov <<

Aké sú výhody?

Ako začínajúci podnikateľ dostanete jedinečnú príležitosť zaškoliť sa priamo na pracovisku so skúseným podnikateľom v inej krajine. Uľahčí vám to úspešný štart vášho podnikania alebo rozšíri vaše podnikateľské skúsenosti a zručnosti. Môžete tiež využiť prístup na nové trhy, medzinárodnú spoluprácu a príležitosti pre možnú spoluprácu s obchodnými partnermi v zahraničí.

>> Tipy pre začínajúceho podnikateľa

Ako skúsený podnikateľ-hostiteľ môžete pre svoj podnik získať prospech z nových nápadov od motivovaného začínajúceho podnikateľa, ktorý môže mať odborné zručnosti v oblasti, ktorú vy neovládate, a ktoré by mohli doplniť tie vaše. Môžete tiež prostredníctvom neho získať nezaujatý pohľad na procesy vo vašom podniku, užitočné medzinárodné kontakty alebo prehľad o zahraničných trhoch. Väčšina podnikateľov-hostiteľov ocenila tieto skúsenosti natoľko, že sa potom rozhodli hostiť ďalších začínajúcich podnikateľov.

>> Tipy pre podnikateľov poskytujúcich stáž

Ide o obojstranne prospešnú spoluprácu prostredníctvom ktorej môžu obe strany získať nové skúsenosti a objaviť nové európske trhy alebo obchodných partnerov.

Kto sa môže prihlásiť?

Program podporuje účasť obidvoch skupín podnikateľov:

 • Začínajúci podnikatelia
  • ak ste začali podnikať v priebehu posledných 3 rokov
  • ak ste pevne rozhodnutý začať podnikať na základe životaschopného podnikateľského plánu
  • ak ste pripravený prispieť k rozvoju podnikania podnikateľa-hostiteľa, poskytnúť mu vaše zručnosti a skúsenosti
  • ak ste pripravený podľa potreby doplniť finančný príspevok programu, aby sa pokryli vaše náklady na zahraničnú stáž
 • Skúsení podnikatelia
  • podnikáte viac ako 3 roky
  • ste majiteľ alebo manažér malého alebo stredne veľkého podniku alebo ste osoba priamo zapojená do podnikania v MSP na úrovni predstavenstva podniku
  • ste ochotný podeliť sa so svojimi skúsenosťami so začínajúcim podnikateľom

Odporúča sa, aby si potenciálni kandidáti pozorne prečítali Príručku pre registráciu (príručka pre začínajúceho podnikateľa // príručka pre podnikateľa-hostiteľa), aby mali v rukách všetky požadované informácie ešte pred začiatkom registračného procesu.

Ako sa môžete prihlásiť prostredníctvom Slovak Business Agency?

Do programu Erasmus pre mladých podnikateľov sa je možné prihlásiť len cez lokálne kontaktné miesto (intermediary organization). Jedným z lokálnych kontaktných miest programu na Slovensku je Slovak Business Agency.

Zaregistrovať sa ako začínajúci podnikateľ alebo ako podnikateľ hostiteľ sa môžete na www.erasmus-entrepreneurs.eu

Po prijatí vašej prihlášky vás budeme kontaktovať. Následne skontrolujeme vašu žiadosť aj s prílohami. Ak bude všetko úplné a vaša žiadosť bude prijatá, budete si môcť hľadať partnerského podnikateľa v zahraničí, s ktorým sa následne skontaktujete a dohodnete na výmennom pobyte (na dátumoch, cieľoch a činnostiach počas pobytu). Po schválení vašej spolupráce ako začínajúci podnikateľ uzavriete s SBA zmluvu o financovaní a váš pobyt v zahraničí môže začať.

>> Sledujte nás na Facebooku a dozviete sa všetky novinky <<

Kontakt na Slovak Business Agency

Pre viac informácií alebo v prípade otázok sa obráťte na kanceláriu programu:

Mgr. Martin Menkyna

+421 2 20 363 273

menkyna@sbagency.sk

Slovak Business Agency

Karadžičova 2

811 09 Bratislava 2

 

Úspešné príbehy?

Inšpirujte sa nasledujúcimi 4 úspešnými príbehmi začínajúcich podnikateľov, ktorých prijali skúsení podnikatelia z iných krajín a ktorí spoločne nadviazali obojstranne prospešnú spoluprácu. Alebo si pozrite iné success stories programu Erasmus pre mladých podnikateľov tu