- O projekte
Turizmus
Cestovný ruch predstavuje najrozsiahlejšie a najdynamickejšie sa rozvíjajúce odvetvie služieb. Neustále sa obohacuje o nové aktivity, technológie, trhy, destinácie. Mnohokrát sa považuje za jediný nástroj rozvoja zaostávajúceho územia pri zachovaní kvality jeho životného prostredia a pri ochrane pôvodných kultúr.[1]
Cestovný ruch (vrátane osobnej dopravy) v súčasnosti predstavuje 30 % svetového exportu služieb a 6 % svetového exportu tovarov a služieb, pričom celosvetovo predstavuje príspevok k HDP vo výške 3-5 % a k zamestnanosti vo výške 7-8 %.[2]
Cestovný ruch na Slovensku zamestnáva viac než 160 000 ľudí (6,3 % celkovej zamestnanosti). Priemerná hodnota priameho HDP cestovného ruchu v období 2005 – 2016 sa pohybovala okolo 2,81 % podielu na HDP slovenskej ekonomiky.
Aj napriek nesporne významnému príspevku cestovného ruchu k hospodárskemu rastu na Slovensku a celosvetovo, v súčasnosti je čoraz viac zrejmé, že, tak ako je tomu aj v iných oblastiach, model neustáleho a neobmedzeného hospodárskeho rastu v rámci odvetvia na úkor obmedzených prírodných zdrojov a životného prostredia nie je dlhodobo udržateľný. Preto sa do popredia čoraz viac dostáva koncept udržateľného cestovného ruchu, ktorého podstatou je minimalizovanie negatívnych spoločenských, kultúrnych a environmentálnych dopadov turizmu (znečisťovanie vody a pôdy, zvyšovanie hlučnosti, a podobne)
Podpora rozvoja udržateľného cestovného ruchu, a zároveň rozvoj vedomostí a schopností malých a stredných podnikov (MSP) pôsobiacich v oblasti cestovného ruchu, prostredníctvom nadnárodnej spolupráce, transferu technológií a know-how je Hlavným cieľom projektu EU ECO-TANDEM Programme.
Hlavný výstup projektu predstavuje medzi-sektorový vzdelávací a tréningový program určený na vzdelávanie a tréning jednotlivcov, a MSP pôsobiacich v oblasti cestovného ruchu s cieľom zvýšenia ich konkurencieschopnosti na trhu prostredníctvom zavedenia nových procesov a riadenia s dôrazom na aspekt ich udržateľnosti.
Zavádzanie inovácií v oblasti udržateľnosti bude podporené formou prepájania start-upu zameriavajúceho sa na problematiku udržateľnosti a tradičného MSP pôsobiaceho v oblasti cestového ruchu a finančnej podpory ich spolupráce.
V priebehu implementácie projektu budú v rámci match-makingových podujatí vytvorené dvojice (tandemy) pozostávajúce zo start-upu a tradičného MSP z oblasti cestového ruchu. Najlepšie akčné plány, zameriavajúce sa na riešenie otázky/problému spojeného s udržateľným cestovým ruchom môžu získať grant až do výšky 13 000,- EUR.
Partneri projektu:
- X23 SRL, Taliansko
- Socialfare Impresa Sociale SRL, Taliansko
- ENIT- Agenzia Nazionale del Turismo, Taliansko
- Italienische Handelskammer fur Deutschland, Nemecko
- HHL Gemeinnutzige GmBh, Nemecko
- Slovak Business Agency, Slovensko
- Universitaet Graz, Rakúsko
- Arge Abfallvermeidung Ressourcenschongung und Nachhaltige Entwicklung GmBh, Rakúsko
- Green Evolution Anonymi Etaireia Ypiresion Perivallontos- Energeias- Oikonomias Anthraka, Grécko
- Aktuality
- ECO-TANDEM Akadémia
- ECO-TANDEM Vzdelávací program
Vzdelávací program bude zameraný na mladých podnikateľov, profesionálov pôsobiacich v cestovnom ruchu z verejného aj súkromného sektoru, manažérov MSP, s dôrazom na hotely a iné ubytovacie zariadenia, prázdninové rezorty, kempy, autokempingy, cestovné kancelárie, turistických sprievodcov a podobne).
Kľúčovou témou vzdelávacieho programu bude udržateľnosti v cestovnom ruchu. Program bude pozostávať z viacerých modulov zameraných na nasledovné oblasti:
- Vízia a vedenie
- Sociálne siete
- Participácia
- Vzdelávanie & učenie sa
-
Integrácia výskumu
- ECO-TANDEM Tréningový program
Tréningový program bude určený na zlepšovanie zručností špecifických pre štandardy udržateľného turizmu a cestovného ruchu. Zameriavať sa bude na celý hodnotový reťazec súvisiaci s cestovým ruchom s dôrazom na ubytovacie služby, cestovné kancelárie, technologicky orientované start-upy, ktoré sú súčasťou tejto reťaze.
Tréningový program bude zameraný na zlepšovanie zručností vychádzajúcich z potrieb udržateľného cestovného ruchu súvisiacich s fázami života start-upu:
- Idea
- Koncepcia
- Záväzok
- Validácia
- Nastavenie
- Zriadenie
ale aj podporu typických MSP:
- Hodnotenie súčasného stavu
- Nová vízia a ciele
- Inovácie
- Prepracovanie procesov
- Experimentálna akcia/test
- Pilotný proces
-
Komerčná fáza
- ECO TANDEM Grant
Súčasťou aktivít projektu EU ECO TANDEM PROGRAMME je aj finančná podpora spolupráce medzi inovátormi zameriavajúcimi sa na problematiku udržateľnosti a tradičných MSP pôsobiaceho v oblasti cestového ruchu.
V priebehu implementácie projektu budú mať zapojené podniky možnosť získať partnera pre riešenie výzvy spojenej so zvyšovaním udržateľnosti cestovného ruchu a vytvoriť tandem pozostávajúci z podniku poskytujúceho inovácie v oblasti udržateľnosti a tradičného MSP z oblasti cestového ruchu. Najlepšie akčné plány zamerané na riešenie výzvy spojenej s udržateľným cestovým ruchom, ktoré budú navrhnuté tandemami a predstavené porote, môžu získať grant až do výšky 13 000,- EUR.
Inštrukcie a podmienky ohľadom zapojenia sa do ECO-TANDEM súťaže budú zverejnené v druhej polovici roku 2022.
- Tlačové správy
SBA podporí malé a stredné podniky z oblasti cestovného ruchu a rozvoj trvalo udržateľného turizmu
- Kontakt
Projektový tím SBA:
- Katarína Gavalcová, gavalcova@sbagency.sk, +421 2 20 363 172
- Jana Bieliková, bielikova@sbagency.sk, +421 2 20 363 373
- Peter Klimáček, klimacek@sbagency.sk, + 421 2 20 363 273
[1] Cestovný ruch a regionálny rozvoj, Univerzita Mateja Bela, Banská Bystrica, 2015
[2] Svetová organizácia cestovného ruchu (UNWTO), 2018