Inkubátor NPC: Miesto pre tvoj startup

Čítal si už rozhovor so Simonou či Martinom, ktorí sú členmi nášho biznis inkubátora sídliaceho v Twin City v Bratislave? Prinášame ti ďalšie interview, tentokrát s Alexom - CEO Mozayc e-commerce platform.

Cieľom Inkubátora NPC je vytvoriť okrem pracovného prostredia aj komunitu pozitívne naladených a odhodlaných podnikavcov, ktorí sa k nám budú tešiť. Alex Kernaševič (na fotke vľavo, vpravo je jeho biznis partner Darshan Kumar) je jedným z nich. Opýtali sme sa ho, ako vníma a hodnotí projekt Národného podnikateľského centra v Bratislave.

Alex, čo hovoríš na Inkubátor? Je pre tvoje podnikanie prínosom? Využil si už aj nejaké služby?

Členstvo v Inkubátore je pre náš startup veľmi prínosné. Okrem pracovného zázemia v jeho priestoroch nám výrazne pomáhajú aj programy mentoringu a konzultácií, či podpory účastí na zahraničných podujatiach. Keďže sme ešte stále len vo fáze vývoja produktu, náš projekt v mnohých ohľadoch počas niekoľkomesačného členstva v Inkubátore dozrel a posunul sa o výrazný kus ďalej. Vďaka projektu NPC sme už vycestovali napríklad do Paríža na ReactEurope, kde sme sa, okrem získania obchodných kontaktov, či návrhov na spoluprácu dozvedeli ako po technickej stránke, tak z pohľadu vývoja nášho produktu implementovať najnovšie technológie a postupy. Nedávno sme uspeli aj pred komisiou, ktorá nám schválila účasť na Web summite v Lisabone, z čoho máme nesmiernu radosť.

Povedal si, že tvojmu podnikaniu výrazne pomáhajú aj služby mentora a konzultantov. Hovorí sa, že dobrá rada, hotová pomoc. Súhlasíš?  

Určite áno. Odborná pomoc mentora aj konzultantov posunula náš projekt profesionálne na vyššiu úroveň. Vďaka pomoci máme dobre pripravené zmluvné podmienky pre potencionálnych investorov a tiež sa nám podarilo vďaka odborným konzultáciám vylepšiť softvér, ktorý vyvíjame. Akokoľvek sme skúsení, nie je možné byť expertom vo viacerých oblastiach a Inkubátor ponúka naozaj pestrú škálu odborníkov z rôznych oblastí. Na začiatku členstva nám trvalo pár týždňov, kým sme zistili, akú pomoc potrebujeme a koho máme osloviť a dnes túto pomoc aktívne využívame.

Na čom momentálne pracujete?

Aktuálne pripravujeme s našim mentorom Romanom Čmelíkom, ktorý je odborníkom v oblasti venture kapitálu a investícií do startupov, podmienky pre stabilných členov tímu na získanie "akcií" spoločnosti, resp. podielov na budúcich ziskoch. Okrem toho sa aktívne stretávam s  IT konzultantom, pričom sa venujeme optimalizácii architektúry nášho softvéru v súvislosti s výkonom a bezpečnosťou. Do budúcna určite plánujeme využiť aj konzultantov v oblasti online marketingu, brandingu, či soft skills zručností.

Ako isto vieš, novú výzvu do Inkubátora máme už otvorenú. Čo by si odkázal tým, ktorí stále nie sú 100%-ne rozhodnutí prihlásiť sa?

Nie je dôvod váhať. Členstvom v Inkubátore NPC môže biznis zámer, resp. firma len získať. Pre nás ako členov to bude isto prínos, ak pribudnú ďalšie zaujímavé projekty do našej inkubátorovej komunity, s ktorými môžeme zdieľať know-how a budovať hodnotný networking. Každý máme svoje skúsenosti, kontakty a hodnoty, ktoré môžeme zdieľať a vzájomne sa tak podporiť.

Chceš byť súčasťou komunity Inkubátora NPC? Pre viac info pozri našu zverejnenú výzvu.

AK SI EŠTE NEČÍTAL, ODPORÚČAME ROZHOVOR SO SIMONOU TUMARTINOM TU.