Výsledky StartupAwards.SK 2014

Bývať pohodlne sa dá aj v divočine

Mladé tímy si prevzali ceny StartupAwards.sk 2014. Najviac zaujal projekt prenosného pasívneho domčeka.

Ceny StartupAwards.SK 2014 už majú svojich majiteľov. Spoznali sme ich v piatok 28.11.2014 na slávnostnom odovzdávaní v historickej budove Slovenského národného divadla v Bratislave, ktoré sa konalo už štvrtýkrát. Až dvanásť mladých tímov, ktoré sa popasovali s technológiami a priniesli na trh zaujímavé startupy, si zmerali sily v štyroch kategóriách - Society, Science, Art & Design a Digital.

Divákov oslovil pasívny dom
Svojich favoritov si však mohli vybrať aj diváci. A tu zvíťazil nezvyčajný projekt Ecocapsula. Je to akýsi malý pasívny domček, ktorý dokáže ubytovať až dvoch ľudí kdekoľvek v divočine. Jeho jedinečnosť sa skrýva v tom, že nepotrebuje pripojenie na elektrickú sieť. Vďaka fotovoltickým článkom a malej veternej elektrárni si totiž dokáže energiu vyrábať sama. A to nie je všetko! Starosti si vďaka Ecocapsule nemusíte robiť ani s vodou. Dokáže ju totiž zozbierať z dažďa a rannej rosy. "Teplé jedlo, horúca sprcha a splachovací záchod sú vymožiteľnosti hotelovej izby dostupné v divočine," hovorí o výhodách komfortu architekt Igor Žáček, spoluzakladateľ startupu. Tento pasívny dom dokážete vďaka malým rozmerom dostať pomocou nákladného auta kamkoľvek na svete. Okamžite po tom, čo si startupista prebral cenu priznal, že majú s projektom aj iné plány, ako len pohodlné bývanie kdekoľvek na svete. "Budúcnosť Ecocapsule vidím v tom, že by sme vďaka nej mohli priniesť elektrinu na miesta, kde teraz nie je. Takže by Ecocapsula mohla slúžiť ako malá elektráreň," prezradil Žáček, ktorý neskrýval nadšenie. Za svoj nápad si odniesol skutočne zaujímavú cenu, a to výlet do Las Vegas. Nepôjde si tam však užívať preslávené kasína. Ecocapsulu budú zlepšovať v miestnom inkubátore na inovatívne nápady.

Motivujú aj zaujímavé ceny
Ani víťazi ostatných kategórií neobišli naprázdno. Tešiť sa môžu z rôznych cien v hodnote desiatok tisíc eur. Hlavnými cenami však sú cesty do vybraných destinácií, ktoré si vyberú samotní startupisti, kde získajú ďalšie skúsenosti a kontakty na rozvoj ich projektu. StartupAwards.sk je jednoducho súťaž, ktorá sa snaží oslovovať zaujímavé začínajúce slovenské firmy, ktoré majú potenciál presadiť sa doma aj v zahraničí. "Ide o skĺbenie technológií, inovácií globálneho potenciálu a kreativity," hovorí Peter Gažík, organizátor podujatia. Je to miesto, kde inovátori nielen dostanú uznanie za svoju tvrdú prácu v podobe ceny, ale tiež miesto, kde sa môžu stretnúť so zaujímavými biznis anjelmi, alebo si tu dokonca môžu nájsť nového člena tímu.

Víťazi vybraných Kategórií

Society
CropTek
Ich globálnym cieľom je návrh, dizajn a vývoj škálovateľnej platformy hydroponického systému pre domácich záhradkárov, ako aj pre malých, stredných a veľkých producentov potravín.

Art & Design
FOSALI(r)
Startupisti z FOSALI(r) navrhujú dizajnové lustre, ktoré sú výnimočné svojou veľkosťou. Ide o optické vlákna v spojení s LED iluminátormi.

Science
Sub-surface heat Accumulation
Tvorcovia sub-surface tepelného akumulátora sa zamýšľali nad tým, ako preniesť obrovské množstvo slnečnej energie z leta do zimy. Letné teplo ukladajú do zeminy. V zime je akumulátor pripravený na obdobie odovzdávania tepla rodinnému domu.

Digital
Staffino
Aké by to bolo super, keby sme všetci mohli chodiť do všetkých obchodov, reštaurácií či bánk a stačilo by otvoriť jednoduchú aplikáciu, kde by sme hneď videli tváre obsluhujúcich. A potom stačí už len jedno stlačenie a majiteľovi sa odošle hodnotenie personálu.

Hlavnými cenami pre najúspešnejších startupistov sú cesty do vybraných destinácií, ktoré si vyberú a kde získajú ďalšie skúsenosti a kontakty na rozvoj ich projektu.

(Text bol uverejnený ako článok v denníku Hospodárske noviny; 1.decembra 2014)

Podobné články

  • Hľadáte investora pre svoj startup? Chcete sa dozvedieť, čo sa práve deje na trhu slovenských nápadov s domácim kapitálom? Pozývame vás na odborné fórum, kde budete mať možnosť odprezentovať svoj projekt a vypočuť si inšpiratívnu panelovú diskusiu s investormi. Zúčastnite sa odborného fóra s názvom Slovak venture capital forum.

  • Koncom novembra sa konalo slávnostné vyhlásenie výsledkov celoslovenského projektu "Študentská podnikateľská cena 2014", ktoré podporila SBA.

  • Odborná hodnotiaca komisia, zložená zo zástupcov TUKE, priemyselnej sféry, úspešnej startup komunity, potenciálnych investorov a Slovak Business Agency (SBA), ktorá súťaž sponzorsky podporila, hodnotila startupy, ktoré prezentovali svoje biznis plány v Startup Centre TUKE.