V dňoch 18.-.19. júna 2024 sa v chorvátskom mestečku Sveti Martin uskutočnilo podujatie Policy Learning Dialogue and Knowledge Transfer Workshop projektu Danube4SEecosystem, spolufinancovaného z programu Interreg Danube Region. Témou bola podpora ekosystému sociálnych podnikov v Dunajskom regióne.
Hostiteľom dvojdňového podujatia bol chorvátsky partner REDEA Public institution. Po úvodnom privítaní nám zástupca organizácie HUMANA NOVA prezentoval, ako môžu aj sociálne podniky pomôcť pri riešení spoločenských problémov, ako je napríklad triedenie textilného odpadu. Sociálne družstvo Humana Nova je neziskový sociálny podnik, ktorý sa zaoberá zberom, recykláciou a opätovným využitím textilného odpadu a výrobou inovatívnych výrobkov z recyklovaného a nového ekologicky certifikovaného materiálov. Zamestnáva ľudí so zdravotným postihnutím. Humana Nova predstavuje inovatívny a udržateľný obchodný model s dosahom na miestnej, národnej a regionálnej úrovni.
Hlavným bodom programu bol tzv. „World Café“ workshop, počas ktorého boli účastníci rozdelení do 3 skupín, v rámci každej skupiny bola diskusia a brainstorming k témam ako „Lepší prístup na trh: sociálne zodpovedné verejné obstarávanie“, ako to funguje/nefunguje v každej partnerskej krajine jednotlivých účastníkov.
„Podpora sociálnej ekonomiky na regionálnej a lokálnej úrovni“. Podľa vstupov jednotlivých partnerov sa ukázalo, že všetky krajiny zápasia s rovnakým problémom, a síce, že teoreticky je záujem od miestnych politikov veci riešiť, ale v skutočnosti to už tak nie je, všade z rôznych dôvodov.
Tretia skupina diskutovala k téme: „Zlepšenie prístupu k financovaniu“. Napríklad formou poskytovania voucherov.
Popoludní sa uskutočnila panelová diskusia na tému: „Výmena skúseností s verejno-súkromným partnerstvom a osvedčenými postupmi na podporu sociálnej ekonomiky“. Pozvanie prijali zástupcovia Centra pre domácu asistenciu v okrese Medjimurie, zástupkyňa VŠ, Fakulty ekonomiky a Podnikania a zástupca Družstevnej organizácie Dobrina. Každý z účastníkov porozprával svoje skúsenosti v tejto téme.
Druhý deň podujatia nasledovali 3 sekcie s rôznymi témami, partneri rozoberali výsledky prieskumu chýbajúcich zručností v prostredí sociálnych podnikov. Z prieskumu vyplynulo niekoľko dôležitých bodov, ktoré treba posilniť: digitálne zručnosti sociálnych podnikov, meranie dopadov, budovanie komunít, medzi sektorové poznatky a ďalšie. Podrobnejšie informácie budú zaznamenané v dokumente „Meeting Minutes“, ktoré pripravuje REDEA partner. V ďalších mesiacoch bude SBA pripravovať tréningové materiály určené pre sociálny podniky aj pre samosprávy, o jednotlivých témach tréningov sa partneri ešte dohodnú v najbližšom období. V najbližších dňoch bude na stránke projektu zverejnená aj finálna verzia dokumentov „Country report“ a „National Report“.
Viac informácií sa dozviete na sociálnych sieťach projektu: https://www.facebook.com/Danube4SEecosystem
Kontaktné osoby:
Zuzana Poláčková
Jarmila Dubrovayová