Startup Minty otvára dvere do sveta profesionálnych publisherov

Na poli kreatívnej ekonomiky sa objavil silný hráč. Digitálny projekt Minty prezentuje portfóliá ilustrátorských skvostov z celého sveta.

Dvaja slovenskí dizajnéri v obklopení ilustrácií prišli v dobe, ktorá je hladná po kvalitnom a vizuálne atraktívnom obsahu, s riešením v podobe predajnej platformy pre profesionálnych ilustrátorov z celého sveta. Hoci im nápad skrsol ešte v Londýne, realizovať ho začali až po návrate na rodné Slovensko. Výsledkom ich práce je predajná databáza ilustrácií Minty.

Petra Kemková a Andrej Kiszling spoločne vedú ilustrátorskú agentúru OWL Illustration, ktorá sa špecializuje na predaj umeleckých prác, kreslených na mieru. Kvalitné dáta od skúsených expertov, ktoré sa im hromadili skryté na agentúrnom disku, chceli ukázať ľudskému oku a využiť ich potenciál. „Prvým impulzom na vznik startupu Minty bolo zistenie, že v Európe máme veľmi veľa talentovaných profesionálov. Tak prečo nevytvoriť priestor, v ktorom by mohli prezentovať svoje portfóliá,“ približuje svoje uvažovanie jeden z trojice zakladateľov projektu Minty, Andrej Kiszling. Pre umelecké diela čakajúce na svoje ďalšie využitie vytvorili on-line priestor, v ktorom ilustrátori môžu zvyšku sveta ukázať celé katalógy svojich diel. Ak si dielo nájde svojho zákazníka, tak ilustrátor získa autorských honorár vo výške minimálne 40 % z predajnej ceny, čo je viac ako je zaužívaný štandard. Zakladatelia Minty však avizujú, že šikovným umelcom bude honorár stúpať.

Autorov selektujú

Na jednom mieste vo virtuálnom priestore tak vďaka nim nájdeme práce ilustrátorov zo všetkých kútov sveta. Tí na portál môžu nahrať svoje práce, prezentovať celé svoje predajné portfóliá a kolekcie. Projekt Minty však neotvorí svoje dvere každému, jeho tvorcovia autorov selektujú. Na prvotnú pozvánku im do jednej hodiny reagovalo viac než 7 desiatok ilustrátorov a dnes ich už môžu rátať v stovkách. Každý deň im pribudnú minimálne 3 až 4 nové žiadosti. Aby na portáli ponúkali len kvalitný obsah, každého autora si poctivo preklepnú.

Žiadne tuctové či stereotypné fotografie, ktoré na nás vyskakujú z každej obrázkovej databanky na mintystock.com nečakajte. Hodnota ilustrácií na portáli je 350€. „Minty združuje kvalitné umelecké práce autorov, ktorých mená sa pravidelne objavujú v tituloch ako WIRED, Fast Company alebo Harvard Business Review,“ konštatuje Andrej Kiszling. Vizuálne atraktívne obrázky z tejto platformy sú určené na predaj profesionálnym vydavateľom; od magazínov cez reklamné agentúry, PR agentúry až po novinárov, blogerov či žurnalistov.

Štart projektu prebehol vo veľkom štýle

Minty je pre užívateľov prístupný len pár týždňov, no jeho tvorcovia očakávajú rýchly rast. „Od jesene nájdu zákazníci na Minty perfektné obrázky, ktoré pokrývajú väčšinu hlavných tém“, prezrádza svoje očakávania Andrej. O tom, že nie sú prehnané svedčí úvodný záujem, ktorý v prvých dňoch od svojho spustenia Minty vzbudil.

Vďaka Slovak Business Agency a podpornému programu Startup Sharks mali koncom mája jedinečnú príležitosť čerstvo spustený portál Mintystock.com prezentovať na prestížnom Pioneers festivale 2015 vo Viedni. „Na Pioneers festival sme šli najmä kvôli networkingu. Chceli sme najmä spoznať investorov a predstaviť sa im,“ vysvetľuje motivácie účasti na Pioneers festivale Andrej Kiszling. „Keďže máme s projektom Minty globálne ambície, bez investora to zrejme nepôjde“, uzatvára Andrej.

Článok bol uverejnený 24.6.2015, nájdete ho TU.