Úspešné príbehy

 Máte v inkubátore príklady úspešných začínajúcich podnikateľov, spoločností, ktorým ste pomohli pri štarte a rozbehu prvých podnikateľských aktivít? Viete o úspešných firmách, ktoré začínali v slovenských inkubátoroch? Inšpirujte potenciálnych podnikateľov, motivujte ostatné inkubátory. Úspešné príbehy posielajte na mailovú adresu inkubatory@nadsme.sk.


Ing. Tomáš Kotian - KONŠTRUKT
(spoločnosť  navrhuje časti interiérov lietadiel, napríklad pre spoločnosť Airbus, Boeing alebo Bombardier, sídli v UTI STU Bratislava) 

DEFENDION
(jedna z prvých lastovičiek v Univerzitnom technologickom inkubátore v Bratislave)

INNOVATRICS
(úspešná spoločnosť v Univerzitnom technologickom inkubátore STU Bratislava)

CALDERA
 (vznikla v inkubátore. Ani nie po roku získala aj veľkých zákazníkov).

MEDALT 
(jediná inkubovaná firma v inkubátore Malacky, ktorá získala nadštandardnú dobu inkubácie) 


 

Ing. Tomáš Kotian - KONŠTRUKTspoločnosť  navrhuje časti interiérov lietadiel, napríklad pre spoločnosť Airbus, Boeing alebo Bombardier, sídli v UTI STU Bratislava

Z inkubátora pracuje pre Airbus (16.11.2012; Hospodárske noviny; s. 4; Šátek Leo). Bratislava - Po absolvovaní Vysokej školy strojníckej zbieral skúsenosti v rôznych konštruktérskych kanceláriách v Nemecku, Rakúsku či v Českej republike. Dnes má vlastnú firmu, ktorá navrhuje časti interiérov lietadiel, napríklad pre spoločnosť Airbus. Reč je o 36-ročnom Bratislavčanovi Tomášovi Kotianovi a jeho firme Konstrukt, ktorému pred dvoma rokmi dal šancu Univerzitný technologický inkubátor Slovenskej technickej univerzity. "Momentálne pracujeme na kompozitnej konštrukcii, ktorá ma slúžiť ako oddychový priestor pre personál lietadla," prezrádza pre HN. viac... 

DEFENDION  - jedna z prvých lastovičiek v Univerzitnom technologickom inkubátore v Bratislave

Jednými z prvých nájomcov univerzitného technologického inkubátora STU Bratislava je aj spoločnosť Defendion, ktorá sa špecializuje na vývoj riešení služiach na ochranu softvérových aplikácií proti ilegálnemu kopírovaniu a šíreniu. Jej zakladateľom je Pavol Červeň - autor knihy Crackproof Your Software, ktorá bola preložená do viacerých jazykov (angličtina, poľština, čínština, ...atď). „Cieľom publikácie je poukázať na trendy v oblasti bezpečnosti softvéru, ako aj analýza jednotlivých protipirátskych techník a ich účelovosť. Počas jej písania som si uvedomil potrebu kompaktnejšej ochrany, ktorá by bola nielen odolná voči crackovaniu aplikácií, ale predovšetkým užívateľsky priateľská", spomína Pavol na počiatočný motív založenia vlastnej firmy. Nadobudnuté poznatky ihneď zužitkoval a vytvoril jedinečnú technológiu tzv. „Plný metamorfizmus", ktorá zabezpečuje kompletnú zmenu programového kódu ochrany pri každom aplikovaní. Technológia by mala zabezpečiť technologický náskok pred konkurenciou.

„Po určitom čase fungovania a postupnom naberaní nových spolupracovníkov začala narastať aj potreba väčších pracovných priestorov. Vtedy mi môj kamarát a človek, ktorý mi pomáhal už od  samého začiatku - Pavel Gender - povedal o Inkubátore a jeho start-up programe InQb. Táto možnosť sa mi zdala zaujímavá a s pocitom, že konečne existuje niečo aj  pre mladých začínajúcich podnikateľov, sme sa do projektu InQb zapojili." Pavol bol na základe kvalitne vypracovaného business plánu vybratý medzi úspešných nájomníkov do priestorov inkubátora.

V inkubátore sídli spoločnosť Defendion už rok a pýšiť sa môže už aj 8 novými zamestnancami. Produktové portfólio sa neustále rozrastá o jedinečné produkty a servis, ktoré prezentujú nielen doma, ale aj v zahraničí. Pavol si počas minulého roka našiel vlastného sponzora Tomáša Karasa, vďaka ktorému mohol rozšíriť svoje reprezentačné aktivity formou účastí na medzinárodných výstavách s cieľom hľadania strategických partnerov. Defendion sa svojou dynamikou a flexibilitou snaží prispôsobovať najnovším trendom v oblasti softvérovej ochrany. Nedávno svoje aktivity zamierili priamo na sektor hier a spustili, ako prví na Slovensku, chránený portál slúžiaci na online distribúciu hier a softvéru. „Naša nápaditosť nám však občas kladie pod nohy prekážky. Inkubátor nám v tomto smere nielen poskytuje priestory na prezentáciu firmy, ale hlavne nám ako mladému dynamickému kolektívu vychádza v ústrety sprostredkovaním služieb externých poradcov, či už z oblasti daní alebo práva," pochvaľujú si zamestnanci.

Keďže spoločnosť Defendion bola jednou z prvých v inkubátore a v tom čase ešte trend inovatívnych firiem v inkubátore nemal takú bohatú históriu, nemal kto Defendionu na začiatku poradiť zo strany tých skúsenejších firiem. Dnes sa aj z tohto dôvodu spoločnosť Defendion stala akýmsi vzorom pre nové generácie nádejných inkubantov pre rok 2007 v kampani ďalšieho ročníka komplexného start-up programu InQb. (máj 2007)


Innovatrics - spoločnosť v Univerzitnom technologickom inkubátore STU Bratislava

Firma Innovatrics je mladá a malá, v súčasnosti ju tvoria piati stáli zamestnanci vrátane dvoch mladých spoločníkov a zakladateľov Jána Luntera a Viktora Fischera.

Pred vyše dvoma rokmi vyhral Ján Lunter so svojím algoritmom na čítanie a identifikáciu odtlačkov prstov súťaž v Taliansku. Spolu s Viktorom Fischerom, ktorý takisto ako on končil štúdiá v Paríži, vo Francúzsku založili prvú firmu Innovatrics. Produkt mali, bolo treba vymyslieť meno firmy. Chceli, aby vyjadrovalo niečo nové, inovatívne a aby bolo medzinárodné. Takisto ich inšpiroval film Matrix a kombináciou týchto myšlienok vznikol názov firmy.

Aj keď mali na začiatku podnikania v roku 2004 isté administratívne problémy pre pracovné povolenia, všetky úskalia v tomto procese im pomáhala prekonávať právnická firma a francúzski priatelia. Spoločníkom firmy sa stal aj profesor J. Luntera, ktorý im v začiatkoch pomohol povzbudením a peniazmi. Pri zakladaní firmy mali zľavy ako spoločnosť vznikajúca v inkubátore univerzity. Po rozbehnutí firmy vo Francúzsku si mladí podnikatelia povedali, že je čas založiť pobočku aj doma. Na Slovensko prišli aj kvôli dobrým a lacnejším programátorom. V súčasnosti má ich firma na Slovensku vývojové pracovisko. Sesterský francúzsky Innovatrics slúži v súčasnosti iba ako obchodná kancelária. Otvorenie technologického inkubátora STU Bratislava ich definitívne rozhodnutie prísť podnikať na Slovensko zjednodušilo. Mladým podnikateľom totiž inkubátor uľahčuje rozbeh podnikania nielen nízkym nájomným a poskytovaním spoločných služieb pre inkubované firmy, ako je napríklad vedenie účtovníctva, ale veľkou výhodou sú najmä konzultácie, či v právnych alebo marketingových otázkach.

Pre rozbeh firmy bola kľúčová zákazka kanadského BioScryptu, lídra na svetovom trhu a výrobcu biometrických zariadení na kontrolu vstupov, v hodnote 65-tisíc eur. Firma tak mala prvého väčšieho klienta ešte pred svojim vznikom. Ale na rozbeh podnikania využili mladí spoločníci aj rôzne granty a programy na podporu inovatívnych firiem ešte vo Francúzsku.

O odbyt svojho softvéru, ktorý je možné stiahnuť z internetu alebo kúpiť na CD nosiči je záujem, keďže trh biometrie rastie ročne o štyridsať percent. Navyše, jej využitie je široké. Biometria môže ľahko konkurovať čipovým kartám, kľúčom či identifikačným preukazom, lebo je komfortnejšia a bezpečnejšia. Dá sa využiť aj v zdravotníctve na identifikáciu pacienta. Napríklad ďalším významným zákazníkom mladých podnikateľov je americká firma DigitalPersona, špecializujúca sa na kontrolu vstupu do informačného systému. Táto firma pochopila, že bezpečnejšie, keď namiesto prihlasovacieho mena a hesla si zákazník pretiahne prst cez čítačku, a tak sa dostane do svojho počítača. V africkom Čade bude Innovatrics dodávať svoj softvér belgickému integrátorovi Semlex pre projekt zavádzania občianskych preukazov s biometrickými prvkami. Podobne aj v ďalších krajinách, napríklad vo Švajčiarsku, Južnej Afrike či Indonézii, kde fungujú ako subdodávateľ.

Majitelia Innovatricsu v súčasnosti čakajú na doteraz najväčšiu zákazku. Pre lokálneho integrátora v Bangladéši by mali dodávať softvér pre pripravované voľby. V tejto východoázijskej 150-miliónovej krajine je veľká časť obyvateľov negramotná, preto sa vláda rozhodla identifikovať voličov odtlačkami prstov. Prípadný úspech bangladéšskeho partnera by Innovatricsu priniesol približne milión eur tržieb.

Firma chce preniknúť aj do maloobchodu. Prvým takýmto produktom je firemný dochádzkový systém na báze odtlačkov prstov, ktorý chcú ponúkať firmám ako alternatívu k bežne používaným štikacím a čipovým kartám. Zatiaľ iba na slovenskom trhu, kde z celkového počtu malých a stredných podnikov dnes biometriu používa menej ako jedno percento firiem. Za päť mesiacov od uvedenia nového produktu už v Innovatricse získali viac ako dvadsať klientov.

Spoločnosť s piatimi stálymi zamestnancami by pre realizáciu plánov potrebovala minimálne dvojnásobok ľudí. S hľadaním ľudí však majú zatiaľ problém. Na rozdiel od Slovenska, v zahraničí podľa majiteľov cítiť väčší záujem absolventov programátorských smerov pracovať na začiatku kariéry v start-upových firmách, keďže tieto im dávajú väčší priestor na sebarealizáciu. Slovenských absolventov zatiaľ viac lákajú veľké nadnárodné spoločnosti. Tí už počas štúdií sťahujú veľkú časť absolventov programátorských fakúlt. V. Fischer dokonca tvrdí, že ani vyšší plat nedokáže pri rozhodovaní absolventa nakloniť misky váh v prospech inkubátorovej firmy. Táto situácia prinútila siahnuť aj Innovatrics k opatreniam bežným skôr u väčších firiem a nie inkubovaných - outsourcingu.

(Krátené a spracované z článkov: Innovatrics prišiel domov, 19.04.2007; Trend; č. 16/2007, s.32, 33; Marčan Peter. Slováci podnikajú s odtlačkami prstov, 1.8.2006; Profit; Jozef Ryník).


Caldera vznikla v inkubátore. Ani nie po roku získala aj veľkých zákazníkov.

22.1.2007, HN, str. 29 (Podnikanie)

Caldera je mladá spoločnosť, ktorá vznikla v technologickom inkubátore STU len v tomto roku. Zameriava sa na manažérske poradenstvo, budovanie systémov na podporu rozhodovania v oblasti marketingu, predaja, výroby a logistiky. To, že je firma mladá, však nemusí znamenať, že nie je úspešná. Naopak. Potreba poznať klienta a celý výrobný proces je čoraz väčšia. „V USA je to už dávno zabehaný systém. Firma, ktorá neanalyzuje svoje dáta, si nedokáže udržať pozíciu na trhu. Na Slovensku sme v tom 15 - 20 rokov pozadu," hovorí mladý podnikateľ Miroslav Helbich, absolvent Matematicko-fyzikálnej fakulty Univerzity Komenského a držiteľ doktorátu z prestížnej newyorskej Columbia University. „Dnes sa však konkurencia na trhu zvyšuje, globalizuje sa, firmy budú musieť s dátami a analytickými informáciami pracovať dôslednejšie."

Dáta, efektívnosť, úspory...

Myšlienka podnikať zrela v hlave majiteľa a konateľa firmy takmer od skončenia školy. Spočiatku mu chýbal impulz. Po škole pracoval na prestížnych zahraničných pracoviskách, zapájal sa aj do medzinárodného projektu v Hamburgu. Bola to síce veľmi dobrá skúsenosť, ale ťahalo ho to na Slovensko. Spočiatku sa zamestnal vo vývoji informačných systémov pre vnútro firemné oddelenia. Tu ho aj zaujala informačná hodnota dát, ktoré firmy majú k dispozícii, ale nevedia ich použiť na rozhodovanie. Pritom práve konkurenčný tlak podľa Helbicha núti firmy dôkladne vyhodnocovať zozbierané dáta o zákazníkoch a firemných procesoch. Podnet na založenie firmy prišiel zvonku - oslovil ho jeho budúci spoločník. „Byť sám sebe pánom a niečo vybudovať bolo lákavé," pripúšťa Helbich. Chopili sa možností, ktoré ponúkal projekt Univerzitného technologického inkubátora STU. Šlo to aj vďaka inkubátorovej pomoci, ktorú poskytujú rozbiehajúcim sa firmám. Tá sa postupne doplní aj o finančné poradenstvo a pomoc - prisľúbil generálny partner inkubátora VÚB. „Ako inštitúcia, ktorá poskytuje úvery a ktorej cez ruky prejdú stovky podnikateľských plánov, môžeme firmám, ako je Caldera, v inkubátore poskytnúť množstvo cenných informácií," hovorí Miloš Bikár, riaditeľ odboru malých a stredných podnikov VÚB banky. „Častým problémom, s ktorým sa začínajúci podnikatelia stretávajú, je práve zostavenie kvalitného podnikateľského plánu, na základe ktorého by mohli získať zdroje na rozbeh."

Na plný plyn

Caldera sa rozbehla na plné obrátky. Spracúva marketingové dáta, dotazníky a štatistiky. Nie je to len spracovanie jednoduchých odpovedí. Výstupom sú korelácie, hľadanie skrytých súvislostí i lepšia interpretácia dát šitá na mieru zákazníkovi. „Málokto spracúva informácie, ktoré má o zákazníkoch, transakciách, produktoch, výrobnom procese. Na Slovensku je aj málo ľudí, ktorí sa na ne vedia pozrieť kritickým okom a aplikovať metodológiu či projekt na ich spracovanie," hodnotí situáciu v odbore Helbich. Povedomie o tom, že sa dajú získať informácie, ktoré spätne pomôžu zlepšiť podnikanie, je podľa neho všeobecne nízke. Firmy tak často nedokážu prekročiť bariéru v spracúvaní vlastných dát. Calgera ponúka bariéru zbúrať. Za krátky čas od svojho založenia šila spoločnosť projekty na mieru zákazníkom tak z výrobnej, ako aj nevýrobnej sféry, robila aj rizikový model, uviedla na trh nový produkt. Ich zákazníkmi sú významné farmaceutické firmy, poradenské spoločnosti a PR agentúry, ale aj menšie firmy. Nejeden klient sa k nim vracia s novou zákazkou.

Ďalší cieľ - zdravotníctvo

V budúcnosti sa chce Caldera viac zamerať na metodológiu Six Sigma, ktorá na základe dát umožní zlepšovať kvalitu, výkonnosť a efektivitu nielen vo výrobnej sfére. Vo veľkých podnikoch môže odhaliť niekedy až miliónové úspory. Popri orientácii na Slovensko a Česko uvažujú aj o partnerstvách na stredoeurópskom trhu a pribraní projektov v zdravotníctve. (Jozef Skalič)


Medalt - Medicínska alternatíva

Medzi prvými klientmi Inkubátora Malacky, n. o. bola nezisková organizácia: Medalt - Medicínska alternatíva. Jej zámerom je vybudovanie biomedicínskeho centra pre výskum a vývoj bioterapeutickych metód a ich zavadzanie do praxe. S ohľadom na dlhší projektový cyklus (bežný u tohto typu firiem) z firiem v malackom inkubátore, získala nájomnú zmluvu na obdobie piatich rokov, pričom štandardná doba inkubácie je trojročná.

Rozvoj biotechnológii patrí k strategickým záujmom všetkých dominantných ekonomík sveta. Snáď najväčší rozmach, ale i úroveň investícií je práve v biotechnológiách, ktoré sa využívajú vo farmaceutickom priemysle. Veľké svetové farmaceutické firmy investujú nemalé finančné prostriedky do výskumu tzv. biologicky aktívnych látok. Tieto látky produkujú rôzne živočíšne druhy. V ľudskom organizme sa zvyčajne nevyskytujú prirodzene, avšak môžu mať vynikajúci terapeuticky účinok pri liečení závažných ochorení.

V posledných rokoch pozorujeme prudký rozmach rozvoja bioterapeutických metód a ich zavadzanie do klinickej praxe. K týmto metódam patri aj terapia sterilnými larvami, ktorá sa využíva pri liečbe chronických nehojacich sa rán. Jej princíp spočíva v nasadení presného poctu sterilných lariev bzučivky Lucilia sericata na povrch rany, kam sa fixujú pomocou špeciálneho dresingu 48 až 72 hodín. Po skončení procedúry sa odstránia. Proces čistenia chronicky nehojacej sa rany, umožňuje viacero biologicky aktívnych látok. Tie sú prítomné v slinách lariev, ktoré ich nepretržite vylučujú do rany, a tak zabezpečia dokonale vyčistenie rany od nekrotického tkaniva, usmrtenie patogénnych mikroorganizmov, regeneráciu ciev a zároveň indukujú proces hojenia. Chronické nehojace sa rany sú typické pre ochorenia najmä u starších ľudí (tzv. diabetická noha, cievne vredy, preležaniny a viaceré ďalšie) a vo vysokom percente končia amputáciou. Tisíce prípadov úspešného liečenia chronických nehojacich sa rán terapiou sterilných lariev v USA, Veľkej Británii, Nemecku, Izraeli, Švédsku, Holandsku a vo viacerých rozvinutých krajinách (v prípadoch keď štandardné medicínske postupy boli neúspešné) sú hlavným motívom rastúceho záujmu klinickej praxe o túto metódu. Terapia sterilnými larvami, napriek svojej pozoruhodne vysokej úspešnosti, je pomerne malo známa. Výsledky z viacerých krajín (najmä z Veľkej Británie) ukazujú, že jej úspešné a široké zavedenie si vyžaduje masívnu informačnú kampaň ako u odbornej, tak aj u laickej verejnosti. Vypracovanie a realizáciu kampane zabezpečuje nezisková organizácia MEDALT v spolupráci s 1. chirurgickou klinikou FN LFUK.

V prenajatých priestoroch v Inkubátore Malacky sa vybudovalo laboratórium na produkciu sterilných lariev a vytvorilo sa skoliace pracovisko, ktoré realizuje informačnú kampaň pre odbornú a laickú verejnosť o možnostiach terapie. Rovnako sa uskutočňujú semináre a kurzy o praktickom využívaní terapie pre zdravotnícky personál. V budúcnosti MEDALT plánuje vytvoriť sieť štátnych a neštátnych výskumných zariadení, ktoré budú zamerane na rozvoj bioterapeutických metód na molekulárnej úrovni a využitie tohto výskumu vo firmách s orientáciou na biotechnológie.

Ďalším zámerom spoločnosti MEDALT je iniciovať výskum v oblasti bioterapeutických metód, biologicky aktívnych látok a vývoja biotechnologických postupov ich produkcie pre potreby farmaceutického a kozmetického priemyslu, či iných priemyselných odvetví.

Činnosť spoločnosti MEDALT sa orientuje na rozvoj cieľových skupín s vyššou úrovňou vzdelania tak, aby tieto ľudské zdroje mohli byť efektívne využite vo vývoji know-how pre vysoko sofistikované bioterapeutické a biotechnologické procesy a produkciu výrobkov na biotechnologickej báze s vysokou pridanou hodnotou.

hore