Úvodné stretnutie Národnej skupiny stakeholdrov
Dňa 25.6. 2024 sa uskutočnilo v priestoroch SBA prvé stretnutie aktérov v téme sociálneho podnikania v rámci projektu Danube4SEecosystem, programu Interreg Danube Programme. Väčšina účastníkov sa zúčastnila online.
V úvode stretnutia bol účastníkom predstavený samotný projekt Danube4SEecosystem, nasledovalo predstavenie jednotlivých účastníkov spolu s ich očakávaniami, ako môžeme byť pre nich užitoční.
Pozvanie prijali zástupcovia Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, Inštitútu sociálnej ekonomiky (ISE), ktorí okrem iného uvítali príležitosť byť informovaní o aktivitách nielen v rámci projektu, ale aj aktivitách SBA, aby sa predišlo ich vzájomnému prelínaniu, taktiež zástupcovia sociálnych podnikov, občianskych združení a tiež zástupcovia Košického a Prešovského samosprávneho kraja, Rozvojovej agentúry Banskobystrického samosprávneho kraja.
Hlavným bodom programu bola prezentácia výsledkov prieskumu, ktorý SBA aj všetci projektoví partneri realizovali počas mesiaca mája 2024. Prieskumu za SR sa zúčastnilo 72 respondentov, bol zameraný na mapovanie kľúčových potrieb a výziev sociálnych podnikov, pričom sme vyhodnocovali hlavné ciele: posúdenie úrovne zručností v prostredí sociálnych podnikov, a identifikáciu chýbajúcich/potrebných zručností.
Výsledky ukazujú, že podpora a rozvoj zručností sú pre sociálne podniky aj na Slovensku kľúčové.
Tiež upozornili na veľkú mieru rozdielov v zručnostiach medzi sociálnymi podnikmi, ktoré sú spôsobené rôznymi faktormi. Od motivácie sociálnych podnikateľov, zamerania podniku, odvetvia podnikania, veku podnikateľov atď.
Čo sa týka angažovanosti VÚC (aj samospráv), na základe výsledkov realizovaného výskumu možno tvrdiť, že nízka miera angažovanosti zo strany VÚC nie je nevyhnutne podmienená neznalosťou existencie sociálnych podnikov alebo nezáujmom o spoluprácu so sociálnymi podnikmi, ale najmä nedostatkom kapacít, s ktorými sa VÚC stretávajú. Nedostatok kapacít sa netýka len financií, ale najmä personálnych a časových kapacít, ktoré by boli osobitne vyčlenené v prospech spolupráce so sociálnymi podnikmi. Prístup VÚC k podpore sociálnych podnikov sa tiež obmedzuje najmä na ich podporu prostredníctvom založenia obecného sociálneho podniku; informovanosť o iných formách podpory zo strany VÚC voči sociálnym podnikom výrazne absentuje.
Výskum zároveň odhalil, že prístup k školeniam a podporným podujatiam je pre nich obmedzený.
V rámci samotných tém tréningov, ktoré by uvítali, sociálne podniky identifikovali potrebu nielen v oblasti strategického a finančného manažmentu, avšak vysoký dopyt je aj po ďalších zručnostiach, v oblasti marketingu, najmä v súvislosti s hľadaním nových marketingových/predajných kanálov a využívaním marketingu vo vyhľadávačoch (SEM).
Rovnako identifikovali najvyššiu potrebu najmä v súvislosti s podávaním správ ESG, environmentálnym riadením, ekologickým riadením alebo environmentálnou udržateľnosťou. Možno tvrdiť, že otázka vplyvu na životné prostredie medzi zúčastnenými sociálnymi podnikmi silne rezonuje.
Podrobné výstupy a výsledky prieskumu nájdete tu.
Stretnutie bolo ukončené živou diskusiou, účastníci pozitívne hodnotili toto stretnutie aj z dôvodu ďalšieho networkingu, vďaka informáciam aj kontaktom, ku ktorým sa budú vedieť dostať, či už v rámci SR, ale aj v zahraničí.
Sme radi, že aj takto môžeme byť prínosom pre tých, ktorí to potrebujú.