Výsledky prieskumu chýbajúcich zručností v prostredí sociálnych podnikov

Téma podpory a rozvoja zručností je veľmi aktuálna aj v sektore sociálnych podnikov, čo dokazujú výsledky prieskumu. Okrem jednotlivých tém je v prostredí sociálnych podnikov na Slovensku aktuálnou témou aj dostupnosť a prístupnosť školení a iných podporných podujatí zameraných na zvyšovanie zručností, keďže možnosti vzdelávania v súčasnosti na Slovensku výrazne absentujú.


Zistenia dotazníkového prieskumu o nedostatkoch v zručnostiach sociálnych podnikov boli vykonané prostredníctvom série štyroch pološtruktúrovaných rozhovorov so zástupcami sociálnych podnikov, ktorí sa súčasne aktívne podieľajú na vytváraní miestnych ekosystémov sociálnych podnikov.

Tie upozornili na veľkú mieru rozdielov v zručnostiach medzi sociálnymi podnikmi, ktoré sú spôsobené rôznymi faktormi. Od motivácie sociálnych podnikateľov, zamerania podniku, odvetvia podnikania, veku podnikateľov atď.

Na základe výsledkov realizovaného výskumu možno tvrdiť, že nízka miera angažovanosti zo strany VÚC nie je nevyhnutne podmienená neznalosťou existencie sociálnych podnikov alebo nezáujmom o spoluprácu so sociálnymi podnikmi, ale najmä nedostatkom kapacít, s ktorými sa VÚC stretávajú. Nedostatok kapacít sa netýka len financií, ale najmä personálnych a časových kapacít, ktoré by boli osobitne vyčlenené v prospech spolupráce so sociálnymi podnikmi. Prístup VÚC k podpore SE sa tiež obmedzuje najmä na podporu SE prostredníctvom založenia obecného sociálneho podniku; informovanosť o iných formách podpory zo strany VÚC voči SE výrazne absentuje.

Ďalším problémom je vymedzenie subjektov, s ktorými samospráva spolupracuje a ktoré podporuje, pričom v prípade veľkých samospráv (krajov alebo krajských miest) sú pomerne bežné grantové schémy, prostredníctvom ktorých môžu subjekty sociálnej ekonomiky neziskových právnych foriem žiadať o finančnú podporu, avšak sociálne podniky ako také sú z tohto typu podpory často vylúčené. Preto je nevyhnutné v ďalších aktivitách projektu jasne definovať, či sa aktivity týkajú podpory a spolupráce so sociálnymi podnikmi alebo podpory a spolupráce voči subjektom sociálnej ekonomiky, čo je iná kategória organizácií.

Ak sa chcete dozvedieť viac, prečítajte si nasledovné dokumenty:

Country reports on SEs in Slovak Republic

 

 

 

DISKUSIA