Inkubátor NPC: Mentor na nezaplatenie

Ste na začiatku podnikania, avšak neviete čo skôr spraviť a kam sa pohnúť, aby ste sa vyvarovali chybám? Podnikáte z domu, lebo máte obmedzené financie na riadenie biznisu a jediným zdrojom príjmov sú zákazníci, ktorých nechcete stratiť? Platiaci zákazníci by sa preto mali stať vašou prioritou.

Národné podnikateľské centrum vie poradiť v rôznych oblastiach, možno aj s tým, ako si ich udržať. Navyše poskytuje bezplatný Inkubátor ako „zvýhodnené“ prostredie pri vašom rozbiehaní. Čítal si už rozhovor s Pavlom, Ondrejom či Soňou? Od leta minulého roku sú súčasťou tohto Inkubátora v Twin City, kde si veľmi rýchlo našli miesto. Miroslav Duga obohatil priestor nie len svojou prítomnosťou, ale aj svojimi kvetinami. Venuje sa totiž živým zeleným stenám.

Miro, naznačili sme, že podnikáš so zelenými stenami. Opíš nám viac tvoj biznis.

Naša spoločnosť sa zaoberá výsadbou interiérovej zelene v kancelárskych priestoroch. Biznis sme postavili na zistení, že zamestnanci, ktorí majú pravidelný očný kontakt so zeleňou vykazujú vyššiu koncentráciu pri rozhodovaní sa v dôležitých otázkach. Navyše, priamy kontakt s prírodou zvyšuje psychické zdravie človeka. Rozhodli sme sa preto vytvárať zelené oázy, ktoré nenútene spríjemňujú náš každodenný pobyt v kancelárskych budovách. Okrem takejto výsadby si sami zabezpečujeme pravidelný servis našich rastlín.

V čase, keď si sa hlásil do Inkubátora si bol z jednej polovice korporátny zamestnanec, z druhej živnostník. Ako to s tebou vyzerá dnes? Ako zmenil Inkubátor tvoj život?

Presne tak. Ešte minulý rok som pracoval ako zamestnanec v korporáte, kde mi možno chýbal kus zelene. Zo začiatku som sa bál opustiť istotu stáleho príjmu, avšak prišiel zlom v mojom podnikaní. Po konzultáciách s mojim mentorom Tomášom Smutným, s ktorým sme sa vďaka Inkubátoru spriatelili, som sa rozhodol dať výpoveď a postupne pretransformovať svoju živnosť na malú sro-čku. Inkubátor sa mi teda stal denno-dennou kanceláriou v rozrastajúcom sa biznis prostredí Twin City. A je tu naozaj super.

CHCEŠ ZÍSKAŤ AJ TY ČLENSTVO V INKUBÁTORE? KLIKNI SEM A PRIHLÁS SA HNEĎ

Spomenul si svojho mentora. Na čom momentálne pracujete?

Mentoring vnímam ako najväčšiu pomoc. To určite ocení každý odhodlaný začínajúci podnikateľ, ktorý, žiaľ, robí na začiatku chyby. Keď som začínal so svojim prvým biznisom, častokrát som sa popálil. Pri tomto podnikaní som si nechal poradiť a všetky kroky som s Tomášom konzultoval. Vybrali sme si jeden druhého na „rýchlom biznis rande“, ktoré Inkubátor organizuje vždy pre nových členov. Keďže sa môj biznis model prelína s tým Tomášovým, jeho rady sú naozaj na mieste. Sú ním odskúšané. Pomohol mi nie len nastaviť procesy vo firme, ale hlavne ich dodržiavať. Momentálne riešime možnosti spolupráce s potencionálnymi nadnárodnými klientami, nábor brigádnikov, či promo našej firmy na internete. A, samozrejme, množstvo ďalších tém. Vždy sa pri riešení jednej témy otvoria nové.

Využil si už aj iné služby, ktoré máš v rámci Inkubátora k dispozícii?

Samozrejme. Okrem mentora využívam networkingy. Pravidelne sa zúčastňujem biznis raňajok, ktoré sú príjemným posedením v kruhu inkubátoristov. Z posledných podujatí si spomínam na Time managemet, kde sme diskutovali o multitaskingu. V pamäti mi ostali aj networkingy týkajúce sa pohľadávok, daní, investora.

Ako isto vieš, novú výzvu do Inkubátora máme otvorenú do konca apríla. Čo by si odkázal tým, ktorí nie sú ešte na 100% rozhodnutí prihlásiť sa?

Riaďte sa intuíciou, nemárnite svoj život a čas v práci, ktorá nemá zmysel. Poďte tvoriť hodnoty, tie správne hodnoty. Na začiatku vám veľmi pomôže Inkubátor i ľudia v ňom. Samozrejme, prechádzka rúžovým sadom to nebude, ale treba vydržať. Práve to delí úspešných ľudí a ľudí hladných po poznaní, od tých šedých, ktorí prežívajú a boja sa riskovať.

Chceš byť súčasťou komunity Inkubátora NPC? Výzva je zverejnená do 30.04.2019.