Inkubátor NPC: Projekt pre podnikavcov

Podnikateľský inkubátor vznikol ako projekt ekonomického rozvoja živnostníkov či sro-čiek na začiatku podnikania. Pod jednou strechou má podnikateľ získať dostatočné informácie, poradiť sa, či vyriešiť problémy, s ktorými sa pasuje. Národné podnikateľské centrum má takýto inkubátor k dispozícii. Jeho hlavným cieľom je podporiť a nakopnúť podnikateľov, ktorí chcú byť úspešní v tom, čo robia. Na začiatku podnikania sa nachádza aj Adrián Avuk, CEO Treeguard s.r.o. Ako vníma svoj pobyt v Inkubátore NPC?

Adrián, má projekt Národného podnikateľského centra a Inkubátora podľa teba zmysel?  

Inkubátor NPC vnímam ako veľmi progresívny projekt pre každého startupistu, ktorý má rád prácu v kolektíve mladých energických ľudí, akí sme sa tu zišli, a ktorý potrebuje naštartovať svoje podnikanie. Pre startup je kritická jeho prvotná fáza, ktorá do značnej miery ovplyvní či už pozitívne alebo negatívne jeho ďalší osud, poprípade nápad. Myslím si, že práve v tomto kritickom období vie byť program Inkubátora NPC veľmi nápomocný, keďže ponúka skvelý základ od ktorého je možné odraziť sa. Okrem openofficu so skvelou lokalitou v Twin City, kde má každý člen inkubátora vyčlenené svoje pracovné miesto s prístupom do konferenčných miestností, program ponúka aj zaujímavé služby. Takže NPC a Inkubátor určite majú zmysel.

Prezraď čitateľom, v čom spočíva tvoj startup a s akým projektom si sa takto pred rokom k nám hlásil?

Naša spoločnosť TreeGuard sa zaoberá predovšetkým výrobou, propagáciou a predajom ochrany stromov, ktorú sme si úspešne patentovali. Naše produkty uľahčujú starostlivosť o stromy v záhrade, v parkoch, v lesoch a tak podobne. Využitie našich produktov je limitované len fantáziou našich zákazníkov. Ako som sa dozvedel, tí ju radi využívajú aj na ochranu viniča, stĺpov oplotenia, jahôd, či iných plodín.

Okrem kancelárskych priestorov majú členovia nárok na mentora a konzultantov. Čo hovoríš na tieto služby?

Konzultácie s odborníkmi z akejkoľvek oblasti, s ktorou podnikatelia potrebujú poradiť, sú určite skvelou pomocou, či už z pohľadu šetrenia nákladov, alebo získavania alternatívnych pohľadov na určitý problém, či výzvu v podnikaní. V programe je neúrekom expertov na marketing, obchodné stratégie, IT oblasti, právnu pomoc a mnohé iné témy. Mentoring je dlhodobou aktivitou zameranou na nastavenie smerovania biznisu.

Čo teda ty a tvoj mentor? O čom sú vaše stretnutia?

Hlavnou pridanou hodnotou mentora je získanie úprimného pohľadu na stav, v akom sa spoločnosť alebo nápad nachádza. Častokrát sa jedná o kritický, no konštruktívny prístup k riešeniu problémov, ktoré každú začínajúcu spoločnosť trápia. S mojím mentorom, Andrejom Glézlom, sme diskutovali o dlhodobej vízii udržateľného rozvoja podnikania. Definovali sme vízie, ktoré sa snažím naplniť. Keďže si mentor týmto štádiom vývoja startupu prešiel úspešne už pri mnohých projektoch, jeho podnety a rady sú veľmi cennou pridanou hodnotu. Ako sa hovorí, je lepšie a najmä lacnejšie, učiť sa na chybách druhých. Teda v tomto aspekte považujem pomoc mentora za najcennejšiu.

Ísť či neisť do Inkubátora?

Každému, kto o tom uvažuje odporúčam nenechať si ujsť takúto šancu. Treba však myslieť na to, že Inkubátor ti dá toľko, koľko si ochotný prijať. Z vlastnej skúsenosti viem povedať, že hlavne v tých počiatočných fázach budovania úspešného startupu je nesmierne dôležité pracovať systematicky na svojom sne a budovať si socializačné schopnosti. Inkubátor NPC ponúka skvelé prostredie pre obe tieto oblasti.

Ak ťa zaujíma Inkubátor, sleduj našu stránku. Pozor, výzva sa čoskoro zatvára a prihlásiť sa môžeš už len do 30.4.2019.

Zo série rozhovorov ti ponúkame aj tie predošlé s Miroslavom Dugom, Soňou Horvatovičovou, Pavelom Buzásom a Ondrejom Mišákom.