Inkubátor NPC: Prečo sa oplatí byť jeho členom?

Ak ťa už nebaví sedieť niekde v kaviarni alebo pracovať z domu, a hľadáš coworkingové priestory, zbehni na skok do Národného podnikateľského centra, ktoré sídli v Twin City A na Karadžičovej ulici 2 v Bratislave. Práve tam nájdeš bezplatný Inkubátor určený pre podnikateľov. Inkubátor NPC funguje od januára 2018 a momentálne je domovom pre 16-tich členov. Sú to šikovní podnikavci, ktorí sa však napriek tomu stretávajú s problémami a sem tam si nevedia rady. Ako ich riešia a vlastne ako sa im darí? Prečítaj si prvý rozhovor z pripravovanej série, so živnostníčkou Simonou Socratousovou, tiež členkou Inkubátora.

Simona, ako hodnotíš svoje už skoro ročné členstvo v Inkubátore? Zmenilo sa niečo v tvojom podnikaní?

Moje podnikanie sa posúva každý deň a veľmi tomu prispieva práve spolupráca s mojou mentorkou Martinou Hríbikovou, ktorú som si vybrala. Do Inkubátora som išla s víziou uviesť do praxe projekt, ktorý ešte na Slovensku nefunguje, no v zahraničí začína byť bežnou praxou. Ide o Blended Learning, čo je jedinečné prepojenie online a offline vzdelávania vo firmách v rámci soft skills. Nakoľko ide o niečo nové, častokrát ma postretnú veci, ktoré by som ani nečakala. Práve v týchto chvíľach som rada, že mám možnosť obrátiť sa na odborníkov. V Inkubátore mám vytvorené zázemie, odkiaľ môžem svoj projekt realizovať.

Keďže ti Inkubátor ponúka okrem priestoru aj služby mentora a konzultantov v rôznych oblastiach, ktoré aktívne využívaš, ako hodnotíš tieto stretnutia? Platí, že rady odborníkov z praxe sú na nezaplatenie?

Tieto stretnutia hodnotím ako najväčší prínos celého môjho pôsobenia v Inkubátore. Ja podnikanie prirovnávam k cestovaniu. Kedy chcem ísť z bodu A do bodu B, potom do bodu C a tak ďalej. Aby som budovala svoju víziu a prinášala hodnotu tejto spoločnosti. Mať mentora a konzultácie je ako vybrať sa na cestu diaľnicou. Je to oveľa rýchlejšie ako pomalé „teriganie“ sa dedinkami. Keby ste išli dedinkami, možno toho budete vidieť viac, ale ľahšie zablúdite a ľahko vás predbehne niekto, kto sa rozhodol ísť tým istým smerom, no po diaľnici. Na radách odborníkov je skvelé to, že si buď prešli tým, čo riešite vy, sú v tom odborníci, alebo vám sprostredkujú pohľad, akým sa na to pozerajú vaši zákazníci. Všetky tri aspekty sú pre mňa ako podnikateľa veľmi cenné.

Na čom momentálne pracujete so svojou mentorkou?

Nedá sa povedať, že so svojou mentorkou preberám jednu tému. Pracujeme na tom, aby projekt, s ktorým som sem prišla nabral reálne rozmery. Začalo to od budovania autentickej značky elevatinTM a definovania môjho prístupu. Tu som si veľmi uvedomila, že moja dynamickosť, orientácia na cieľ a ľudskosť, ktorá ide ruka v ruke s profesionalitou, vie priniesť niečo, čo je v našom biznise cenné. Každý tréning či elevatinTM Blended Learning, ktorý pre klientov odrobím v sebe nesie tieto znaky a je to to, čo účastníci na mojich školeniach oceňujú. Samozrejme, prechádzame spolu aj stratégiu, akou formou sa prezentovať, od výberu loga, mena, web stránky až po plánovanie. Máme toho ešte veľa čo prebrať.

Čo by si odkázala podnikateľom, ktorí váhajú prihlásiť sa do Inkubátora?

Ak ste na začiatku podnikania a vnímate, že by ste potrebovali usmerniť, alebo sa rozbehnúť rýchlejšie, tak neváhajte a poďte sem. Aj keď neviete, čo by ste s konzultantami a mentormi teraz riešili, tie témy sa otvoria a vy budete mať podporu vo vašom podnikaní. Vyrazíte po diaľnici a k cieľom sa dostanete rýchlejšie J A tak ako inde, aj tu platí, že vám to dá toľko, koľko si z toho budete chcieť odniesť.

Ak ťa možnosť zapojiť sa do Inkubátora NPC zaujala, neváhaj a ozvi sa. Výzva je už otvorená.