A(tra)ktívny slovenský dizajn v podaní Slovenského centra dizajnu

V rámci projektu COCO4CCI sa 12. februára uskutočnilo podujatie Raňajky v Cvernovke: networking pre kreatívne inovácie. V duchu hesla „Inovácie inak – kreatívny priemysel nie je len o dizajne“ sa v priestoroch Novej Cvernovky stretli zástupcovia výrobných a technologických podnikov, dizajnéri a kreatívci, vedci, výskumníci i start-upy. Účastníci si vypočuli príklady podpory a rozvoja slovenského dizajnu doma i v zahraničí  v rámci prednášok Maroša Schmidta.

Maroš Schmidt je vyštudovaný dizajnér automobilov a dnes vedúci Slovenského múzea dizajnu a jeho nového výskumno-vývojového oddelenia s názvom INOLAB. Dizajnéra vníma ako niekoho, kto spája umenie a priemysel a hovorí, že umenie bez dizajnu je bezruké a dizajn bez umenia bezpohlavný.

Zo zákulisia Slovenského centra dizajnu

Slovenské centrum dizajnu (SCD) už od 90. rokov organizuje Národnú cenu za produktový a komunikačný dizajn. Do hodnotenia prizýva aj zahraničných porotcov a výhercovia sú  oceňovaní formou študijných pobytov alebo  možnosťou vystavovať doma i v zahraničí. To najlepšie z najlepšieho sa dostane aj do expozície Slovenského múzea dizajnu, kde momentálne prebieha výstava „100 rokov dizajnu“ zachytávajúca dizajn v rozpätí rokov 1918 až 2018.

Zdroj: Slovenské múzeum dizajnu

V Hurbanových kasárňach sa okrem múzea dizajnu nachádza aj Galéria satelit, ktorá ponúka priestor pre študentov, autorské práce dizajnérov a výrobcov. Svoje miesto tu má aj ateliér Štefana Kleina a jeho študentov automobilového dizajnu. Zaujímavosťou je aj spolupráca s výstavou Agrokomplex v Nitre, kde je každoročne pripravený priestor pre výstavy škôl, dizajnérov a výrobcov v oblasti nábytku.

Aplikovaný výskum v oblasti dizajnu

Vedecko-výskumný aspekt SCD je pretavený do nového oddelenia s názvom INOLAB. V spolupráci s odborníkmi z Ústavu materiálov Slovenskej akadémie vied vznikla v rámci INOLABu aj tak zvaná Knižnica materiálov. Po naskenovaní QR kódu sa dostanete do databázy výrobkov, ktoré sa z daného materiálu vyrábajú. Knižnica začala so zbierkou kovových materiálov a teraz ju rozširuje o plasty, vrátane bioplastov Nuatan z dielne kreatívneho štúdia Crafting Plastics!.

V INOLABe experimentujú nielen s knižnicou materiálov ale aj s knižnicou tvarov. Naskenovali už okolo 200 objektov z múzea dizajnu, z ktorých vďaka špeciálne naprogramovanému softvéru H.U.R.B.A.N. Selector vytvárajú úplne nové tvary.

Zaujímavosťou múzea dizajnu je aj jeho cezhraničný projekt s Rakúskom, v rámci ktorého zorganizovali výstavu Human by design, ktorú môžete od marca vidieť v Múzeu úžitkových umení vo Viedni (MAK). Jej exponáty odkazujú k aktuálnemu volaniu po zmenách a k spoločenskej úlohe dizajnu v súčasnom svete, v kontexte klimatických zmien a udržateľnosti.

Slovenské centrum dizajnu je strategickým partnerom projektu COCO4CCI. Tento článok vznikol z prednášky  Maroša Schmidta počas podujatia Raňajky v Cvernovke – networking pre kreatívne inovácie. Sledujte nás na Facebooku, aby vám neunikli ďalšie zaujímavé podujatia a novinky z projektu.

 

Partneri projektu:

Na úrovni partnerov projekt prepája kreatívne huby a organizácie na podporu podnikania. Pracujú v tandeme, aby sa dopĺňali v zručnostiach a skúsenostiach vo svojej oblasti.

Chamber of Commerce and Industry of Slovenia (SI) – vedúci partner

Regional Development Agency of the Ljubljana Urban Region (SI)

Business Upper Austria (AT)

Creative Region Linz& Upper Austria (AT)

Creative Industry Košice, n.o. (SK)

Slovak Business Agency (SK)

bwcon GmbH DE bwcon PP (DE)

Stuttgart Media University (DE)

CA‘ FOSCARI UNIVERSITY OF VENICE (IT)

Confindustria Veneto (IT)

Northern Chamber of Commerce (PL)

Academy of Arts in Szczecin (PL)

 

Projekt COCO4CCI je realizovaný v rámci programu Interreg Central Europe s podporou Európskej únie prostredníctvom Európskeho fondu regionálneho rozvoja.

Viac informácii získate na webovej stránke projektu: https://www.interreg-central.eu/Content.Node/COCO4CCI.html

 

Kontakt: mp@sbagency.sk

 

Súvisiace články:

Aj veda môže byť kreatívna: Rozhovor s pánom Špitalským z Ústavu polymérov SAV

Spolupráca kreatívneho a výrobného priemyslu – príležitosť alebo ďalšia bublina?

Prepojenie kreatívneho a technologického priemyslu v praxi – slovenský unikát SHARVAN bike

Inovácie inak – kreatívny priemysel nie je len o dizajne