Chcete podnikať so zahraničnými partnermi? Spojte svoje sily s Enterprise Europe Network

Láka vás spolupráca so zahraničnými firmami, no neviete kde začať? Na tejto ceste nemusíte byť sami. Existuje totiž sieť partnerských organizácií, ktorých cieľom je pomáhať malým a stredným podnikom pri nadväzovaní cezhraničných obchodných vzťahov.

Zoznámte sa s Enterprise Europe Network (EEN). Úlohou EEN je pomáhať malým a stredným podnikom inovovať a rásť v medzinárodnom meradle na ich ceste pri podnikaní. Sieť združuje po celom svete vyše 600 partnerských organizácií. Jednou z nich je aj Slovak Business Agency.

Ako to robíme?

Na pomoc podnikateľom pri hľadaní obchodných partnerov v zahraničí najčastejšie využívame dva nástroje – Partnering Opportunities Database (POD) a medzinárodné B2B podujatia.

Partnering Opportunities Database je databáza, v ktorej majú firmy z celého sveta svoje profily. Tie sú viditeľné pre každého. Na základe informácií uverejnených v profile, si môžete nájsť vhodného partnera na cezhraničnú spoluprácu, my vám sprostredkujeme kontaktné údaje a môžete začať rokovať o spolupráci. Do databázy môžete nazrieť tu.

Ak si chcete takýto profil vytvoriť, a prezentovať svoje produkty alebo služby, stačí ak nás kontaktujete na een@sbagency.sk. My vám celý postup radi vysvetlíme, a ak je produkt alebo služba vhodná do databázy, spolu profil vytvoríme.  

Medzinárodné B2B podujatia tiež ponúkajú zaujímavý priestor na nadviazanie medzinárodných spoluprác. Výhodou týchto podujatí je to, že si stretnutia viete sami jednoducho dohodnúť s ďalšími účastníkmi ešte pred podujatím. Dopredu sa viete na stretnutie pripraviť, aby ste krátky čas na oslovenie potenciálneho partnera využili čo najefektívnejšie.

Odľahčene by sa dalo povedať, že tieto matchmakingové podujatia sú ako špecializované biznis zoznamky (business speed dating), kde dodávatelia hľadajú odberateľov, začínajúci podnikatelia investorov, výskumné inštitúcie technologické know-how a podobne. Tieto B2B podujatia sú často sprievodnými podujatiami medzinárodných konferencií či veľtrhov a predstavujú veľkú pridanú hodnotu pre účastníkov, či už v online podobe alebo fyzicky, na mieste.

Okrem B2B podujatí a databázy POD  sa v rámci EEN zapájame do rôznych výziev a súťaží na podporu podnikania. Jednou z takýchto aktivít je aj European Enterprise Promotion Awards (EEPA), súťaž, ktorá oceňuje úspešné projekty zamerané na podporu podnikania. Ak spĺňate kritériá, do ďalšieho ročníka sa môžete zapojiť aj vy - https://www.npc.sk/sk/projekty/medzinarodne-projekty/enterprise-europe-network/een-o-projekte/.  

NÁŠ TIP: Zaregistrujte sa na stránke https://www.een.sk/ a získajte tak prístup k novinkám zo sveta EEN. Ako svoju kontaktnú organizáciu môžete označiť Slovak Business Agency a my vám radi pomôžeme zorientovať sa v službách EEN. Sledujte novinky aj na sociálnych sieťach: facebookLinkedin.