Podnikateľské inkubátory tvoria vo svete dôležitú súčasť podpornej infraštruktúry pre MSP. Prvé aktivity podnikateľskej inkubácie sa realizovali v USA a západnej Európe.
Založenie prvého podnikateľského inkubátora sa datuje do roku 1959, kedy bol v meste Batavia, v štáte New York v USA založený Batavia Industrial Center (BIC). Impulzom bolo zatvorenie veľkej spoločnosti v meste, po ktorej zostalo 80 000 m2 voľného nevyužitého priestoru v komplexe viacposchodovej budovy. Josef Mancuso, poverený obsadením budovy, sa rozhodol prenajímať malé plochy. Medzi prvými nájomníkmi bola spoločnosť, ktorá inkubovala kurence, a tak, viac zo žartu, sa budova začala nazývať „inkubátor". Už v prvom roku sa podarilo prenajať 8 500 m2 pre cca 30 firiem. BIC je v prevádzke dodnes, má 110 nájomníkov, ktorí vytvorili spolu 1 000 pracovných miest. Začiatky centra veľmi pripomínajú súčasné iniciatívy v strednej a východnej Európe na reštrukturalizáciu a revitalizáciu priemyselných oblastí.
Európski pionieri v inkubátoroch sa objavili na konci šesťdesiatych rokov. Tieto inkubátory boli založené na koncepte vedeckých parkov a zamerané na podporu technologicky orientovaných začínajúcich firiem, napr. Heriot-Watt University, Edinburgh (1969) alebo Cambridge University.
V sedemdesiatych rokoch sa zakladali prvé inkubátory v Austrálii (1972) a Ázii (1974). V Európe pribudli ďalšie inkubátory v Škandinávii (1982) a v Nemecku (1983). Zároveň bol sformovaný prvý inkubátor aj v Latinskej Amerike (1986). Deväťdesiate roky znamenali príležitosť pre strednú a východnú Európu, kde vznikali prvé inkubátory už od roku 1990. V tom istom čase sa začala podnikateľská inkubácia aj v Afrike.
Postupne sa na rôznych kontinentoch vyvinuli rozličné, relatívne heterogénne modely podnikateľských inkubátorov. Dnes existuje na celom svete viac ako 60 národných a medzinárodných asociácií podnikateľských inkubátorov a vedeckých a technologických parkov, ktoré aktívne podporujú rozvoj nových firiem a regionálny ekonomický rozvoj.
(zdroj: Podnikateľské inkubátory v rámci miestneho rozvoja a transferu technológií. Projekt INTEG. Úvodná prezentácia. 2005)
Podnikateľské inkubátory by nemali len poskytovať výhodné nájomné a poradenské služby pre začínajúceho podnikateľa. Ich skutočný prínos vo vyspelom svete je vo vyhľadávaní inovatívnych firiem. Na Slovensku sme zatiaľ v začiatkoch v porovnaní so svetom a západnou časťou Európy, kde možno hovoriť už o istej tradícii. Inkubátory plnia skôr základnú úlohu - na jednom mieste zhromaždiť začínajúcich podnikateľov a vytvoriť im lepšie podmienky, ako keby do biznisu vstupovali samostatne.
Aj keď Slovensko za posledných desať rokov zažíva rozvoj podnikateľských inkubátorov, možno konštatovať, že tento systém podpory začínajúcich malých podnikateľov ešte stále nie je dostatočne rozvinutý, nakoľko vhodne vybavená a fungujúca sieť inkubátorov, ponúkajúca nielen primerané administratívne, výrobné a skladové priestory, ale najmä komplexné odborné služby a potrebný štartovací kapitál v porovnaní s Európou zaostáva. A práve odborné služby a poradenstvo vytvárajú podstatu, zmysel a poslanie podnikateľského inkubátora.
Na Slovensku doposiaľ nedošlo k dôslednému začleneniu inkubátorov do štátnych proinovačných politík, národných ale aj regionálnych stratégií, opatrení a štruktúr, inkubátory zostali prehliadaným a podceňovaným nástrojom podpory začínajúcich malých podnikateľov a inovácií. Niektoré inkubátory, ktoré sa hlásia k technologickým, nemajú prepojenie na akademické a vedecko - výskumné prostredie, takže aj tie, ktoré vznikajú s víziou pomáhať začínajúcim inovatívnym, technologickým a spin-off firmám, niekedy poskytujú prístrešok aj (alebo prevažne) neinovatívnemu biznisu. No problém nie je len v inkubátoroch. Ukazuje sa, že slovenský high-tech sa nezrodí bez podpory akademického sektora, previazanosti vedy a výskumu na prax a rizikového kapitálu.
Potvrdzuje sa prax z Európy ale aj ostatnej časti sveta, že bez partnerstva, networkingu, rôznych typov podpory (nemyslí sa výhradne finančná podpora) a začleňovania kľúčových subjektov z rozličných prostredí a na rôznej úrovni – od štátu, kraja/regiónu, miest /obcí, zriaďovateľov, univerzít, vedecko-výskumných pracovísk, organizácií a asociácií na podporu podnikania, súkromných subjektov vrátane investorov na jednej strane, a bez začleňovania inkubátorov do stratégií a politík na rôznych úrovniach, s dôrazom na regionálny záber, na druhej strane, nemôžu tieto naplno realizovať svoje poslanie a prispievať k rozvoju MSP a inovácií.
Prvé skúsenosti sú z rokov 1993 – 1999, kedy sa nositeľmi iniciatívy starostlivosti o začínajúce malé spoločnosti stali podnikateľské a inovačné centrá BIC. V prenajatých priestoroch poskytli starostlivosť 109 firmám, z nich sa do roku 2000 udržalo 74, čo je približne 70%. Táto skutočnosť sa stala argumentačnou bázou na formálne budovanie siete inkubátorov.
Významnú úlohu pri budovaní prvotnej siete podnikateľských a technologických inkubátorov na Slovensku zohrala NARMSP. Využitím prostriedkov z programu PHARE a štátneho rozpočtu boli v priebehu rokov 2002 - 2003 vybudované podnikateľské inkubátory v Martine, Bratislave, Spišskej Novej Vsi, Rožňave a technologické inkubátory v Banskej Bystrici, Prešove a Košiciach. Vedecko - technický park v Žiline bol zrekonštruovaný v roku 2004. V tomto roku bola ukončená aj II. a III. etapa výstavby Košického vedecko-technického inkubátora.
V roku 2005 boli zrealizované technologické inkubátory v Sládkovičove a v Bratislave pri Slovenskej technickej univerzite, a to zo zdrojov programu Phare 2002 CBC - cezhraničná spolupráca Rakúsko - Slovensko, grantová schéma INTEG. Obidva inkubátory boli slávnostne otvorené a uvedené do prevádzky v októbri resp. novembri 2005. V tomto roku sa v rámci programu Podpora MSP prostredníctvom siete inkubátorov a implementácia metódy Research-based spin-off realizovala aj rekonštrukcia Podnikateľského inkubátora v Prievidzi a obdobne boli v tomto roku poskytnuté a preinvestované finančné prostriedky na výstavbu Podnikateľského inkubátora v Moldave nad Bodvou. Prvé finančné prostriedky do inkubátorov boli investované aj zo Štrukturálnych fondov, SOP priemysel a služby, a to na úvodné stavebné práce inkubátora v Gelnici.
V roku 2006 bola v Podnikateľskom inkubátore v Moldave nad Bodvou zrealizovaná stavebná časť zabezpečujúca napojenie na inžinierske siete, a to poskytnutím zdrojov zo štátneho rozpočtu. V súčasnosti je inkubátor po kolaudácii a v prevádzke. V tom istom roku sa realizovali aj investície do šiestich inkubátorov v Gelnici, Handlovej, Martine (mestský inkubátor), Moldave nad Bodvou, Rimavskej Sobote (podnikateľský inkubátor tzv. 2. generácie) a Spišskej Novej Vsi. Inkubátory boli podporené z prostriedkov Štrukturálnych fondov - SOP priemysel a služby, opatrenie 1.2. v celkovej výške 115, 861 mil. Sk, ďalšie zdroje investovali samotné inkubátory a ich partneri. Uvedené inkubátory začali svoju činnosť v r. 2006 a na začiatku r. 2007, posledný z nich - inkubátor v Gelnici bol uvedený do prevádzky v júni 2007.
V roku 2007 sa ukončovala výstavba resp. realizovalo záverečné dofinancovanie inkubátorov v Gelnici, Handlovej, Martine, Moldave nad Bodvou a Spišskej Novej Vsi - 2. etapa, v rámci opatrenia 1.2 verejný sektor SOP priemysel a služby. Celková výška investícií do výstavby a vybavenosti zo zdrojov štrukturálnych fondov vrátane spolufinancovania zo štátneho rozpočtu ako aj vlastných a iných zdrojov v tomto roku dosiahla 0,85 mil. eur. Financovanie inkubátorov v opatrení 1.2 verejný sektor SOP PS bolo ukončené v roku 2008 posledným nenávratným finančným príspevkom do zariadenia v Spišskej Novej Vsi.
Z uvedených programov a opatrení realizovaných NARMSP na základe zmlúv s ministerstvami MH SR a MVRR SR sa v rôznych regiónoch Slovenska vybudovala základná sieť 17 podnikateľských a technologických inkubátorov podporujúcich novozaložené podniky (výukový inkubátor v Rimavskej Sobote ukončil svoju činnosť, keďže ani do dvoch rokov sa nepodarilo napĺňať jeho poslanie; všetky finančné prostriedky boli vrátené do fondov ŠF resp. EÚ). Do výstavby tejto celoslovenskej siete s vtedajšou kapacitou 20,7 tis. m2 bolo cez programy realizované NARMSP investovaných spolu vyše 18,5 mil. eur (vrátane finančných a nefinančných vkladov príjemcov a ich partnerov).
V roku 2008 NARMSP iniciovala a pomohla založiť Slovenskú asociáciu podnikateľských a technologických inkubátorov (SAPTI). V nej sa združilo jedenásť inkubátorov z rôznych regiónov Slovenska. Cieľom asociácie je podporovať rozvoj MSP a regionálny rozvoj, vytvárať a rozvíjať vzájomné kontakty v rámci asociácie, ako aj napomáhať rozvoju spolupráce s rôznymi inštitúciami pôsobiacimi v oblasti rozvoja podnikania a aktívne pôsobiť v oblasti budovania povedomia o podnikateľských a technologických inkubátorov na Slovensku. Súčasným predsedom SAPTI je riaditeľ RPIC Prešov a Techologického inkubátorového centra v Prešove.
Okrem uvedených opatrení a programov na výstavbu inkubátorov realizovaných cez NARMSP boli na Slovensku finančne podporené z fondov EÚ a a ŠF aj ďalšie projekty výstavby podnikateľských inkubátorov.
V rokoch 2004 – 2006 bol v gescii MVRR SR v rámci Programu Phare CBC SK – AT vybudovaný podnikateľský inkubátor v meste Malacky, a v Programe Phare CBC Slovenská republika – Maďarsko štyri menšie inkubátory v prihraničných regiónoch s cieľom vytvoriť podnikateľskú infraštruktúru v tejto oblasti a zároveň stimulovať cezhraničnú spoluprácu podnikateľov - v obci Komárovce, Plešivec, Kráľovský Chlmec a vo Fiľakove. Išlo o investície v objeme viac ako 3,1 mil. eur
V Programe cezhraničnej spolupráce Maďarská republika – Slovenská republika 2007 – 2013 bolo tiež podporených niekoľko investičných projektov podnikateľskej inkubácie. V prihraničných regiónoch sa vybudovali a ešte budujú menšie podnikateľské inkubátory založené na cezhraničnom partnerstve. Podnikateľský inkubátor v Trebišove bol uvedený do prevádzky na konci roka 2011. V ďalších výzvach Programu boli podporené projekty v obciach Perín – Chym, Veľký Meder, Jelka a Želiezovce. S ich výstavbou sa začalo v roku 2011 a 2012, do konca januára 2013 boli tri z nich uvedené do prevádzky. Zároveň sa buduje inkubátor v obci Štvrtok na Ostrove v okrese Dunajská Streda. V apríli 2012 nadobudlo platnosť rozhodnutie Monitorovacieho výboru Programu o podpore ďalších projektov na zriadenie podnikateľských inkubátorov, ktoré by mali byť ukončené v roku 2013 - 2014.
Ďalších takmer 890 tis. eur bolo čerpaných na podporu inkubátorov formou úhrady časti ich prevádzkových nákladov v rámci štátneho programu Podpora MSP prostredníctvom siete inkubátorov a implementácia metódy research-based spin-off v roku 2004 - 2005, 2007 - 2011. V roku 2006 na účely spolufinancovania prevádzkových nákladov inkubátorov neboli zo štátneho rozpočtu vyčlenené finančné prostriedky, čo ovplyvnilo ich činnosť, rozsah služieb ako aj ceny za poskytované priestory a služby.
Významným faktorom investícií do budovania siete inkubátorov je dopad na zamestnanosť v regiónoch. V prieskume stavu k 31. decembru 2011 boli zistené údaje za trinásť inkubátorov: v priamej súvislosti s prevádzkou, službami a činnosťou bolo vytvorených 602 pracovných miest v 88 inkubovaných firmách (t.j. firma, ktorá pri vstupe dio inkubátora bola max. 3-ročná). Ďalších 37 pracovných miest bolo vytvorených v riadení a prevádzke samotných inkubátorov. Priemerná obsadenosť v trinástich inkubátorov dosiahla ku koncu roka 85%.
Niektoré inkubátory na Slovensku implementujú metódu „research-based spin-off", čím sa vytvárajú vhodné podmienky pre využívanie výstupov výskumu a vývoja, patentov, priemyselných a úžitkových vzorov v úzkom prepojení s vedeckými a technickými inštitúciami. Uvedená metóda je založená na odbornom výbere projektu, poskytnutí cenovo vhodných priestorov na realizáciu, administratívnych služieb, mentorstve a odbornom poradenstve, ako aj poskytnutí štartovacieho kapitálu.
aktualizované: 15.1.2013