Slovak Business Agency od mája 2016 realizuje dvojročný projekt “ONLINE PLATFORM FOR SMART SPECIALISATION POLICY ADVICE (ONLINE – S3), ktorého cieľom je vytvoriť elektronickú platformu rozšírenú o panel nástrojov, aplikácií a on-line služieb uľahčujúcim a napomáhajúcim národným a regionálnym orgánom v EÚ vypracovať, aktualizovať, vylepšiť a implementovať agendu inteligentnej špecializácie, tzv. RIS3.
Úlohou SBA v projekte je, okrem iného, šíriť povedomie o vznikajúcej platforme medzi širokou verejnosťou, vrátane inštitúcií verejného a súkromného sektora. Práve tieto - verejný sektor, podnikateľské subjekty, inštitúcie a organizácie z oblasti vedy, výskumu a inovácií, vrátane univerzít (tzv. princíp štvorpartity alebo „quadruple helix“), sa podieľali na tvorbe slovenskej RIS3 (Stratégia výskumu a inovácií pre inteligentnú špecializáciu Slovenskej republiky) a spolupracujú pri jej implementácii. Testovaním, pripomienkovaním a neskôr využívaním nových inovatívnych technológií, nástrojov, aplikácií a online služieb, ktoré bude platforma ponúkať, môžu i účastníci slovenskej, príp. českej, či inej, štvorpartity, za pomoci SBA, získať možnosť vylepšiť a realizovať svoju RIS3 oveľa jednoduchšie, efektívnejšie a rýchlejšie.
Platforma sa bude testovať v štyroch rôznych krajinách s rôznymi úrovňami rozvoja RIS3. Projekt dáva šancu všetkým relevantným hráčom zapojiť sa, a to prostredníctvom otvorenej výzvy, ktorá je oficiálne publikovaná na stránke TU.
V súčasnosti sú už vybrané prvé dve pilotné oblasti a to - Škótsko a centrálna oblasť Grécka, pričom dve ďalšie vzídu zo spomínanej otvorenej výzvy.
Úspešný žiadateľ získa 98 000 Eur na testovanie inovatívnej platformy, jej aplikácií a e-služieb v novátorskom web prostredí pod vedením podporujúcich projektových partnerov v rámci 9-mesačného partnerstva.
Viac info o call-e nájdete TU.
Projekt ONLINE-S3 vznikol ako reakcia na výzvu programu Horizont 2020: Call for integrating Society in Science and Innovation. Jej cieľom je prostredníctvom inovácií, vedy a technologického rozvoja vytvárať predpoklady pre trvalo udržateľný rast konkurencieschopnosti EU.
Projekt realizuje Konzorcium dvanástich partnerov zo Španielska, Grécka, Belgicka, Rakúska, Slovinska, Slovenska, Veľkej Británii a Fínska v nasledovnom zložení:
Univerzity a výskumné laboratóriá:
Spoločnosti a agentúry zamerané na výskum
Regionálne orgány
Region of Central Macedonia, Greece
Aktuálne články: