Startupy – nápady, ktoré menia svet

Ročne po celom svete vzniknú milióny nových spoločností, avšak nie všetky sú startup podnikmi. Veľká časť novozaložených spoločností sú podniky poskytujúce služby zväčša na lokálnom a regionálnom trhu, ako napríklad predajne, kaderníctva, reštaurácie, atď. Ale iba malé percento by sme mohli definovať ako startup.

Čo je startup?

Nájsť jednotnú definíciu startupov je pomerne zložité, pretože definícia závisí od uhla pohľadu toho, kto ju tvorí. Jeden z najznámejších startup podnikateľov zo Silicon Valley - Steve Blank, zadefinoval startup ako „dočasné usporiadanie vytvorené k hľadaniu opakovateľného a stupnovateľného biznis modelu.“ Hlavným produktom startupu je spoločnosť samotná – buď jej podnikateľský zámer alebo tím, ktorý stojí za ním.

Iný pohľad na startupy prináša Eric Ries, žiak Steva Blanka. Podľa Riesa je startup: „ľudská inštitúcia vytvorená preto, aby priniesla v podmienkach extrémnej neistoty nový produkt alebo službu.“ Kľúčovými aspektmi startupov sú produkt, inovácie a neistota, ktorej musí startup čeliť. Novosť produktu alebo služby  odlišuje startup  od klasických firiem. Klasické firmy sa snažia udržať a chrániť samých seba, namiesto toho, aby odkrývali nové zdroje hodnôt pre zákazníka a zisťovali aké dopady má na neho ich podnikanie.

Začatie podnikania na základe odkopírovania už existujúceho podnikateľského zámeru, oceňovania už existujúcej cieľovej skupiny zákazníkov a špecifického produktu, môže byť príťažlivá investícia, ale nie startup. Úspech takéhoto podnikania je závislý iba od výkonu, pričom miera rizika a neistoty v klasickom podnikaní je ľahko merateľná. Startup je výnimočný typ podnikania, kde riziko nie je známe, pretože ho nemožno namodelovať.

Ďalšiu definíciu sformuloval britský programátor a spoluzakladateľ amerického akcelerátora YCombinator Paul Graham. „Startup je spoločnosť vytvorená k rýchlemu rastu. Spoločnosť nie je startupom, pretože je novozaložená. Pre startup nie je potrebné pracovať výlučne v IT oblasti alebo byť financovaný rizikovým kapitálom.Jediná podstatná vec je rast.“

Osobitý prístup k startupom sa vytvoril v Izraeli, ktorý vo svojej 60 ročnej histórii nedisponujúc žiadnymi prírodnými zdrojmi, dokázal vyprodukovať väčší počet nových rýchlo rastúcich firiem ako Japonsko, Čína, Južná Kórea, Kanada či Veľká Británia. Izraelskí podnikatelia boli nútení prekonávať nepriaznivé podmienky, obmedzené zdroje, neustále vojnové konflikty a s nimi spojenú vysokú mieru neistoty, čo vyústilo do jedinečnej kombinácie novátorstva a podnikateľského úspechu.

Kedy startup už nie je startup

Každý startup  začína s nápadom, ktorý sa pretaví do podnikateľského modelu, ale vývoj startupu od momentu nápadu až po bod, keď sa oficiálne stane plnohodnotným podnikom, je jedinečná cesta.

Skvelý nápad – inkubátory – akcelerátory – niečo nové

Podľa Európskej komisie startupy prinášajú do ekonomiky inovácie a vitalitu, nové produkty alebo služby, ktoré si rýchlo nájdu svoje miesto na trhu, nové techniky a procesy, prispievajú k vzniku nových pracovných miest v regiónoch, podporujú rozvoj poznatkovej ekonomiky, prepájajú vedu, výskum a inovácie s podnikateľskou praxou a v neposlednom rade zvyšujú konkurencieschopnosť ekonomík. Preto je potrebné na ich podporu a rast vytvoriť správne podmienky a prostredie. Miesta, ktoré tvoria podpornú infraštruktúru pre budovanie startupov sú najmä inkubátory a akcelerátory.

Inkubátor poskytuje približne tri roky kancelárske priestory, infraštruktúru a poradenstvo výmenou za poplatok (často v podobe vlastného kapitálu). Inkubátory sú často pridružené k univerzitám.

Akcelerátor v porovnaní s inkubátorom neposkytuje kancelárske priestory, ale je organizáciou s možnosťou financovania. Startup podnikatelia teda vstupujú a opúšťajú akcelerátor ako skupina ľudí, ktorá prechádza presne stanoveným tréningovým programom s poskytnutou finančnou podporou pre podnikateľský zámer na konci programu.

Akcelerátory a inkubátory poskytujú startupom vzdelávanie prostredníctvom tréningov, poradenstva, mentoringu, praktických workshopov a informačných seminárov. Ich ďalšou významnou úlohou je spájanie startup komunity s rôznymi možnosťami financovania, ktoré predstavujú najmä podnikateľskí anjeli, rizikový kapitál alebo mikropôžičky či komerčné úvery bankových inštitúcií.

Podobné články

  • Hľadáte investora pre svoj startup? Chcete sa dozvedieť, čo sa práve deje na trhu slovenských nápadov s domácim kapitálom? Pozývame vás na odborné fórum, kde budete mať možnosť odprezentovať svoj projekt a vypočuť si inšpiratívnu panelovú diskusiu s investormi. Zúčastnite sa odborného fóra s názvom Slovak venture capital forum.

  • Koncom novembra sa konalo slávnostné vyhlásenie výsledkov celoslovenského projektu "Študentská podnikateľská cena 2014", ktoré podporila SBA.

  • Odborná hodnotiaca komisia, zložená zo zástupcov TUKE, priemyselnej sféry, úspešnej startup komunity, potenciálnych investorov a Slovak Business Agency (SBA), ktorá súťaž sponzorsky podporila, hodnotila startupy, ktoré prezentovali svoje biznis plány v Startup Centre TUKE.

DISKUSIA