VIDEO: Ako na plasty v podnikaní? Praktický seminár ukázal inšpiratívne príklady zo Slovenska

Slovak Business Agency v spolupráci s Inštitútom cirkulárnej ekonomiky organizovala praktický seminár zameraný na zmeny v používaní jednorazových plastov a plastových obalov. Prispôsobiť sa novým podmienkam vyžaduje okrem prekonania technologických výziev najmä spoluprácu a poznanie potrieb jednotlivých aktérov v hodnotovom reťazci plastov.

Vyše 60 účastníkov sa vďaka odborníkom od dizajnu po recykláciu plastov dozvedelo o výzvach a riešeniach súvisiacich s implementáciou revidovaných európskych smerníc v oblasti obmedzenia používania jednorazových plastov, predchádzania vzniku nadmerného množstva plastových obalov a recyklovateľnosti plastových výrobkov a obalov.

Video materiály z vystúpenia rečníkov pre SBA spracovalo vydavateľstvo Verlag Dashöfer. Po kliknutí na názov prezentácie budete presmerovaný na portál Enviro.sk, kde si môžete pozrieť video záznam zo seminára.

Predstavenie modelu uzatvoreného cyklu materiálov

Jana Bieliková (Slovak Business Agency) prezentovala model uzatvoreného cyklu materiálov. Ide o vzdelávací nástroj pre malých podnikateľov vytvorený vďaka projektu MOVECO. Nástroj je možné stiahnuť tu: https://bit.ly/2JcBETJ. Ďalšie vzdelávacie nástroje cirkulárnej ekonomiky pre MSP si môžete stiahnuť tu: https://bit.ly/2JcBETJ

Bioplasty vs. konvenčné plasty

Pavel Alexy (FCHPT STU) porovnával výhody syntetických plastov a bioplastov dostupných v súčasnosti. "Iba rozložiteľné plasty vyrobené z obnoviteľných zdrojov spĺňajú podmienku skutočnej cirkularity". O novom bioplaste Nonoilen vyvinutom na pôde STU písal aj portál Euractive.sk.

Praktické skúsenosti so spracovaním biodegradovateľných plastov na vstrekovacích strojoch

Ukážka potravinových dóz a príboru z bioplastu.

Jozef Kráľ (KM-System) rozprával o praktických skúsenostiach so spracovaním bioplastov na vstrekovacích strojoch. "Chýbajú nám dlhodobé skúsenosti o správaní výrobkov z týchto plastov". Viac informácií o spoločnosti KM-System nájdete na https://km-system.sk/.

Obal a spotrebiteľ

Tomáš Koprda zo spoločnosti Plastex Nitra predstavil trendy v obaloch a ich vplyv na spotrebiteľa. Viac sa o spoločnosti a jej aktivitách dozviete na https://www.plastex.sk/.

Udržateľné obaly z pohľadu výrobcov nealkoholických nápojov

Lucia MORVAI (Asociácia výrobcov nealkoholických nápojov) predstavila záväzky výrobcov a zaujímavé čísla: 

  • Priemerný Slovák ročne vypije 70 L minerálnej vody, 65 L limonád a 8 L štiav a nektárov.
  • Ročne na Slovensku vyprodukujeme 939 mil. litrov nápojov v PET flašiach.
  • Pevné pripojenie uzáverov k fľaši by vyžadovalo prerušenie výroby v dôsledku technologických zmien a nastavení, na približne 1350 výrobných linkách v celej EÚ. Zvýšilo by sa aj množstvo použitých plastov potrebných na výrobu o 50 000 až 200 000 ton.
  • Hmotnosť 1,5 L PET fľaše sa od roku 1994 znížila zo 45,5 na 27,5 gramov v roku 2018.
  • Miera recyklácie PET v Europe dosiahla v roku 2017 58,2%.

Viac informácií o asociácii nájdete na https://nealkonapoje.sk/

Počas panelovej diskusie sa moderátorka podujatia Kristína Hudecová z CEEV Živica pýtala na ciele spoločností METRO SK a Tesco Slovensko v oblasti cirkularity a na zmenu preferenciíí ich zákazníkov.

Nové trendy v technológii recyklácie v kontexte Európskej stratégie pre plasty

Michal Figúr z Ekolumi počas prezentácie recyklačnej technológie pre plasty názorne ukázal, ako sa PVC z rukávu fľaše dostáva medzi vločky z PET fliaš pri triedení na princípe rozličnej hustoty plastov. V recykláte PET následne spôsobuje "čierne bodky", čím sa recyklát znehodnocuje funkčne aj esteticky.

V záverečnej diskusii sa účastníci snažili prísť s riešeniami na reálne problémy recyklovateľnosti obalov. V tomto prípade sa jednalo o kompozitný obal na tlačiarenský toner spoločnosti Brother Industries. Japonský výrobca tlačiarní sa aktívne snaží zavádzať cirkulárne riešenia v procese repasovania použitých tonerov. Odborníci z legislatívy, dizajnu, výroby a recyklácie následne zhodnotili navrhované riešenia. Viac o tejto japonskej spoločnosti nájdete na https://brother-slovakia.sk/.

 

í

Kontakt na slovenských partnerov

Jana Bieliková

Tel: +421 (0)2 203 63 373

Email: bielikova@sbagency.sk

Milan Šimák

Tel .: +421 2 203 63 100
Email: simak@sbagency.sk

Súvisiace články:

Budúcnosť patri obehovej ekonomike

Druhé stretnutie projektových partnerov v Nitre

Tlačová správa: “Váš odpad je pre nás pokladom”

VIDEO: Jedinečná výstava cirkulárnej ekonomiky ukázala, že sa dá podnikať aj udržateľne

Tlačová správa: Obehové hospodárstvo: Projekt MOVECO predstavuje výsledky oceňovania za inovácie a nadnárodnú stratégiu pre obehové hospodárstvo