Pracovná skupina
Prvé zasadnutie pracovnej skupiny
Druhé zasadnutie pracovnej skupiny
Test MSP
Ćlenské štáty s Small Business Act
Zákon o malých a stredných podnikoch ("Small Business Act") je iniciatíva Európskej únie na podporu malého a stredného podnikania, ktorá predstavuje komplexný rámec opatrení pre MSP s cieľom zabezpečiť ich udržateľný rast a konkurencieschopnosť na globálnom trhu. Symbolický názov iniciatívy, ako „aktu“, je vyjadrením politickej vôle uznať centrálnu úlohu MSP v ekonomike EÚ a po prvýkrát ustanoviť komplexný politický rámec pre EÚ a jej členské štáty prostredníctvom súboru 10 zásad, ktoré majú uľahčiť pochopenie a implementáciu politík na úrovni EÚ i členských štátov. Cieľom týchto princípov je odstrániť prekážky, ktoré malým a stredným podnikom bránia v raste a zvyšovaní konkurencieschopnosti a zabezpečiť podmienky pre tvorbu pracovných miest v sektore MSP.
Predstaviteľom iniciatívy Zákona o malých a stredných podnikoch na Slovensku je Vyslanec pre MSP (SME Envoy). Vyslanci pre MSP v členských štátoch EÚ zabezpečujú koordináciu aktivít na podporu implementácie zásad uvedených v iniciatíve. Taktiež vystupujú ako sprostredkovatelia medzi malými a strednými podnikateľmi, verejnou správou a Európskou komisiou pri presadzovaní opatrení na podporu MSP.
Európska komisia uskutočnila v roku 2011 prvú revíziu Small Business Act. Tento dokument predstavuje prehľad pokroku dosiahnutého pri implementácií princípov uvedených v Zákone a malých a stredných podnikoch a stanovuje nové aktivity, ktoré majú byť odpoveďou na ekonomickú krízu. Európska komisia v súčasnosti pripravuje druhú revíziu Small Business Act, ktorá by mala byť rozšírená o dve prioritné oblasti, a to budovanie zručností a vzdelávanie. Táto revízia je odpoveďou na pretrvávajúcu vysokú mieru nezamestnanosti v EÚ a najmä vysokú mieru nezamestnanosti mladých.
- Revízia „Small Business Act“ pre Európu, február 2011 (v anglickom jazyku)
Princípy a benefity Small Business Act
Zákon o malých a stredných podnikoch obsahuje 10 základných zásad, ktoré sú premietnuté do viacerých konkrétnych politických a legislatívnych opatrení na európskej úrovni, ako aj úrovni členských štátov:
|
Small Business Act má za cieľ:
- navrhovať riešenia podľa zásady „najskôr myslieť v malom“,
- umožňovať prístup MSP ku financiám,
- pomôcť MSP profitovať z jednotného trhu EÚ čo najviac,
- vytvoriť vhodné podnikateľské prostredie,
- prispôsobovať verejné politiky potrebám MSP.
Pracovná skupina pre problematiku Small Business Act
V auguste 2013 iniciovala SBA (pôvodne NARMSP) vznik Pracovnej skupiny pre problematiku Small Business Act pod patronátom Ministerstva hospodárstva SR. V nadväznosti na jednotlivé princípy Zákona o malých a stredných podnikoch je pôsobnosť Pracovnej skupiny zameraná na prípravu a zavádzanie zásadných opatrení a politík v oblasti podpory MSP, prerokúvanie úloh a odporúčaní EÚ a prípravu opatrení podporujúcich rozvoj MSP s cieľom zabezpečiť udržateľný rast MSP a zvýšiť regionálnu zamestnanosť.
V roku 2013 bola pod patronátom Ministerstva hospodárstva SR založená Pracovná skupina pre problematiku Small Business Act, ktorej predsedá slovenský Vyslanec pre MSP.
Test pre malé a stredné podniky
Test MSP (SME Test) znamená analyzovanie a zohľadňovanie vplyvu právnych predpisov a politík na MSP, pričom sa tento vplyv má aj kvantifikovať. Podľa iniciatívy Small Business Act sa v právnych predpisoch má rozlišovať medzi mikro, malými a strednými podnikmi a veľkými spoločnosťami. Kategorizácia podnikov slúži na zabezpečenie adekvátneho zaťaženia pre jednotlivé typy firiem.
Členské štáty a Small Business Act
Členské štáty majú pri implementácií princípov Small Business Act kľúčovú úlohu. Aj preto sa od roku 2008 realizuje hodnotenie uplatňovania zásad uvedených v Small Business Act pre každú členskú krajinu EÚ.
Stratégia Európa 2020
Zákon o malých a stredných podnikoch presadzuje zásadu „najskôr myslieť v malom“ (“Think Small First“), ktorá má za cieľ zohľadňovať záujmy malých a stredných podnikov v legislatívnom procese a pri tvorbe stratégií a politík, tak aby sa posilnila ich konkurencieschopnosť oproti veľkým podnikom. Zároveň je nástrojom plnenia ambicióznych cieľov vytýčených stratégiou Európa 2020, ktorá ma počas aktuálneho desaťročia zabezpečiť hospodársky rast EÚ.